Americká technologická společnost Microsoft varovala Rusko a KLDR před osnováním dalších hackerských útoků na farmaceutické firmy vyvíjející vakcínu proti koronaviru. Zmiňuje i útoky na nemocnice, včetně brněnské, a připomíná i nedávnou, hackery zaviněnou smrt pacientky v Německu.
Snaha ukrást vakcínu proti covid-19 není nová, vývoj očkovací látky provází od začátku. Microsoft jen v posledních několika měsících odhalil kybernetické útoky tří států na sedm významných společností zbývajících se výzkumem vakcín a léků pro předcházení, resp. léčbu nemoci covid-19. Ve zprávě, na niž na twitteru upozornil Roman Malinka, Microsoft přímo uvádí, že na farmaceutické firmy a vědce útočili hackeři z Ruska a Severní Koreje, a požaduje důslednější uplatňování legislativy.
Světoví lídři mají podle uvedené technologické společnosti potvrdit, že zdravotnická zařízení chrání mezinárodní právo, a mají se zavázat k jeho podpoře. „Máme za to, že zákon má být vymáhán nejen v případech, kdy útočí vládní agentury, ale i tehdy, pokud útoky podnikají kriminální skupiny, jejichž činnost vlády na svém území podporují, či je dokonce vybavují. To je trestná činnost, kterou nelze tolerovat,“ napsal viceprezident Microsoftu Tom Burt.
Každý postupuje jinak. Severokorejci rozesílají falešné pracovní nabídky a prostřednictvím údajného zprostředkovatele zaměstnání se od uživatelů snaží vylákat přístupové údaje. V jiných případech se vydávají za představitele Světové zdravotnické organizace (WHO). Rusové se zas pokoušejí vlámat do uživatelských účtů miliony pokusů o přihlášení. Hackeři však zároveň útočí mimořádně agresivně prostřednictvím tzv. ransomwaru na nemocnice. V Německu už kybernetickému útoku na nemocnici připisují první oběť (zdroj: Handelsblatt). Univerzitní klinika v Düsseldorfu v září kvůli útokem způsobenému výpadku systémů odmítla přijmout bezprostředně ohroženou pacientku, která kvůli tomu následně zemřela. Microsoft ovšem připomíná, že hackeři poslední dobou napadli nemocnice a zdravotnická zařízení po Spojených státech, ve Francii, Španělsku i České republice, kde se zaměřili na Fakultní nemocnici Brno, ale útočili i na instituce jako WHO.
Microsoft svým apelem navazuje na květnové prohlášení skupiny 136 významných expertů na mezinárodní právo označovanou jako „Oxfordský proces,“ která zdůraznila, že zdravotnická zařízení chrání mezinárodní právo. Minulý týden se pak prezident Microsoftu Brad Smith na Pařížském mírovém foru pokoušel přimět k akci přítomné zástupce desítek zdravotnických institucí.