Migrační krizi zavinili evropští politici, tvrdil Klaus v Berlíně

Bývalý prezident Václav Klaus (ČTK)

Bývalý prezident Václav Klaus | FOTO: ČTK

Současnou migrační krizi nezpůsobili migranti, ale politici, kteří je do Evropy pozvali. Na představení německého překladu knihy Stěhování národů s.r.o., kterou napsal spolu s Jiřím Weiglem, to řekl v Berlíně bývalý český prezident Václav Klaus. Za jednoho z hlavních viníků současné situace označili v knize německou kancléřku Angelu Merkelovou. Informuje o tom agentury DPA.

„Dnešní masivní migrační vlnu nezpůsobili migranti. Ti se chovají logicky. Vyslyšeli volání Evropy a následovali mu. To je vše. Můžeme za ni my. My všichni,“ cituje Klause DPA. Ne všichni podle českého exprezidenta migranty do Evropy zvali, ale všichni jsou zodpovědní za politickou reprezentaci, kterou si zvolili.

Zastavit migrační vlnu, kterou vyvolala „nezodpovědná evropská politika s Angelou Merkelovou v čele“, není podle Klause technickým ani úředním, ale politickým úkolem. Ve své knize, kterou Klaus nazval „sice malou, ale politicky velmi nekorektní“, přirovnává současnou uprchlickou krizi ke „stěhování národů, které před 1500 lety zničilo antický Řím“.

Poznámka editora Svobodného fóra:
Václav Klaus se zásadně mýlí, jestliže tvrdí, že „současnou migrační krizi nezpůsobili migranti, ale politici, kteří je do Evropy pozvali“. Současnou migrační krizi nezpůsobili ani migranti, ani politici (alespoň ne ti evropští, které má Klaus na mysli), nýbrž životní a existenční podmínky, jimž byli migranti dlouhodobě vystaveni ve svých zemích. Nesnesitelnost životních podmínek byla a je příčinou každé masové migrace či stěhování národů, co jich v dějinách lidstva bylo, což by mohl Václav Klaus při svém vzdělání vědět. Evropská politická reprezentace, německou kancléřku Angelu Merkelovou nevyjímaje, způsobila podle našeho názoru pouze to, že Evropská unie zvládá migrační krizi hůř, než by mohla, protože nemá a nedokázala uvést v život konzistentní a realistický plán jejího řešení v rámci EU a ze strany EU. V tom lze samozřejmě s Václavem Klausem souhlasit. Má-li mít ovšem jakákoli debata smysl, je třeba nazývat věci pravými jmény. Stejně tak dobovým termínem „politická nekorektnost“ nelze podle našeho názoru nazývat polopravdy a lži, což se bohužel často děje a stala se z toho dokonce jakási móda, kterou jinak Václav Klaus jakožto „konzervativní“ politik ostentativně pohrdá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com