Migranti u nás mohou jezdit bez řidičáku, rozhodl švédský soud

Eric Drooker

Zvláštní rozsudek vydal soud v Blekinge, švédské provincii, kde policie zadržela za volantem mladého migranta z Bosny bez řidičského průkazu. Podle soudu však neporušil žádný zákon, protože jeho tvrzení, že doklad ztratil při cestě do Skandinávie, nejde nijak vyvrátit. Podobných případů je ve Švédsku mnoho, a tak se někteří občané bojí, jak bude postupováno při jejich řešení.

Ztracený řidičák

Bosňan, žádající ve Švédsku o azyl, byl chycen loňské září ve městě Karlskrona. Policistům, kteří ho chtěli legitimovat, řekl, že u sebe nemá řidičský průkaz proto, že ho ztratil. Trval na tom, že si oprávnění udělal ještě v rodné zemi, ale tam si nyní nemůže nechat vystavit ani náhradní průkaz. Dvaadvacetiletého mladíka totiž v Bosně čekají při návratu problémy.

Eric Drooker

Policie následně muže obvinila z nelegální jízdy, za což mu hrozilo vězení nebo minimálně vysoká pokuta. Případ se tak dostal až k soudu. Jeho rozhodnutí ale znamená precedens v podobných případech. Migrant byl totiž prohlášen za nevinného a může dál řídit bez platného oprávnění. To vyděsilo místní vyšetřovatele, kteří mají k řešení desítky podobných případů. „Bez záznamů ze země, kde podle jejich tvrzení oprávnění získali, to bude velmi obtížné,“ vysvětluje vyšetřovatelka Helena Renbergová pro veřejnoprávní rozhlas Sveriges Radio.

Eric Drooker

Případy se budou řešit každý zvlášť

Kontroverzní rozhodnutí švédského soudu bude prý do budoucna pro zemi velmi závažným problémem. Existuje totiž množství zemí, ze kterých se složitě budou získávat materiály o řidičích, kteří ve Švédsku budou přistiženi za volantem bez potřebného dokladu. Úřady se ovšem snaží uklidnit občany tvrzením, že se každý případ bude posuzovat individuálně a nenastane tak moment, kdy by všichni cizinci mohli v severské zemi jezdit bez řidičského průkazu.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner