Migranti zkusili proniknout do Polska, házeli i kameny. Odpovědí byl slzný plyn a vodní dělo

Ilustrační snímek (AdobeStock)

Ilustrační snímek | FOTO: AdobeStock

Krize na polsko-běloruské hranici se dál vyhrocuje. V úterý se polští pohraničníci nejdřív ocitli pod „palbou“ kamenů, které na ně vrhali z běloruské strany shromáždění uprchlíci. Když se migranti následně pokusili na polskou stranu hranice proniknout, nasadili proti nim přítomní strážci  slzný plyn a také vodní dělo. Pohraniční stráž dokonce ze střetu zveřejnila krátké video.

Jak moc je krize vážná, ilustrují data zveřejněná polskou pohraniční stráží – její příslušníci jen za listopad evidují více než pět tisíc pokusů o překročení hranic z běloruské strany. Přitom za celý minulý rok bylo takových „průniků“ pouze osmaosmdesát, píše britská BBC. Polské ministerstvo obrany informovalo, že přítomní strážci přistoupili k činům poté, co migranti začali útočit na pohraniční plot u města Kuźnica.

Týdeník FORUM (TF)

„Migranti napadli naše vojáky a důstojníky kameny, snaží se zničit plot a proniknout do Polska. Naše síly použily k potlačení agrese uprchlíků slzný plyn,“ popsalo ministerstvo na twitteru. Z krátkého videa zveřejněného polskou pohraniční stráží také vyplývá, že výpad migrantů krotilo i vodní dělo. Tamější policie zároveň obvinila běloruské bezpečnostní složky, že incidentu nejen nečinně přihlížely, ale ještě útočící uprchlíky zásobovaly omračujícími granáty.

Tisíce uprchlíků především ze Středního východu se srocují na běloruské straně hranice už několik týdnů a pokoušejí se dostat do Polska a tím na území Evropské unie. Běloruský režim odmítá nařčení, že migranty k polské hranici (a dál) žene schválně, aby destabilizoval situaci v EU.

BBC připomíná, že vztahy mezi Unií a Minskem jsou napjaté od loňského roku, kdy se dlouholetý běloruský vládce Alexandr Lukašenko prohlásil za vítěze pravděpodobně zmanipulovaných prezidentských voleb. Následné demonstrace jeho režim tvrdě potlačoval, výjimkou nebylo ani zatýkání politických oponentů.  V reakci na to EU uvalila na Bělorusko sankce, které kvůli aktuální krizi na hranicích hodlá ještě zpřísnit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]