Mikuláš Dzurinda: Je třeba riskovat, patří to ke svobodě

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

Mikuláš Dzurinda získal celoevropské renomé jako lídr Slovenské demokratické a křesťanské unie – Demokratické strany, která se zasloužila o porážku autoritářského mečiarismu. V letech 1998–2006 vykonával funkci premiéra a v letech 2010–2012 byl ministrem zahraničních věcí. Díky němu se Slovensko vrátilo na cestu evropské a západní integrace, přičemž v roce 2004 je Dzurindova koaliční vláda přivedla do NATO i EU. Od roku 2013 je prezidentem Centra Wilfrieda Martense pro evropská studia v Bruselu, liberálně-konzervativního think-tanku Evropské lidové strany, které významně ovlivňuje debatu o reformě EU. Rozhovor se uskutečnil v Praze, kde se Dzurinda v Knihovně Václava Havla zúčastnil debaty o evropské bezpečnosti.

Co nám o Evropě a evropských elitách prozrazuje válka Ruska proti Ukrajině?
Mimo jiné se ukazuje, jak Evropa poněkud zpyšněla. Ruku v ruce s obecným blahobytem jdou totiž i některé nectnosti. Považuji za lenost a slabost nevidět a nedělat to, co je potřebné, jen proto, že je nám to nepříjemné a nepohodlné. Aktuální válka Ruska proti Ukrajině je pro nás velká rána a část evropských elit si začíná uvědomovat, jak těžce selhala. Symbolem evropské rozpolcenosti je nová německá vláda kancléře Olafa Scholze, která zpočátku lavírovala, aby se nakonec rozhodla pro masivní investice do vlastní obrany. Dlouho jsme podléhali iluzím, že skrze obchod ovlivníme Putinovo Rusko, jenže nyní dochází ke krutému vystřízlivění. Vážnou otázkou zůstává, jestli si s tím dokážeme poradit.

A co jsme se dozvěděli o Ukrajině?
Ukrajina zažívá něco podobného jako středoevropské země po roce 1989. Svoboda je mocná čarodějka, je to vzduch, bez něhož nelze žít, a přesně to v posledních letech působí na Ukrajině. Je to velká a báječná země, která se probudila ke svobodě, za niž je ochotná bojovat   krvácet. Je úchvatné sledovat, jak se ukrajinský vzdor vůči agresivnímu Rusku děje i ve jménu evropanství a touhy po přináležitosti k Západu. To je opravdu velká věc.

Jak byste komentoval výroky francouzského prezidenta Macrona, že musíme pomoci Putinovi, aby si zachoval tvář a Rusko nebylo poníženo?
Je to šokující, amorální a politicky krátkozraké!…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.