Mikuláš Minář: Nesmíme mlčet. Uděláme vše, aby nepadla nezávislá justice

Mikuláš Minář (Milion chvilek pro demokracii)

Mikuláš Minář | FOTO: Milion chvilek pro demokracii

V pondělí se ve 105 městech a obcích po celé republice protestovalo proti jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti a s tím spojeným útokem Andreje Babiše na nezávislost naší justice. Další akce se bude konat 6. května a tentokrát by mohla být ještě větší. Proč ji Milion chvilek pro demokracii pořádá, jaké budou požadavky demonstrantů, nebo jak se dívá na kritiku Jiřího Ovčáčka, prozradil v rozhovoru pro FORUM 24 Mikuláš Minář, nejvýraznější tvář „Chvilek“.

Mikuláši, když jste přišli s nápadem na Milion chvilek, málokdo věřil, že dokážete něco skutečně změnit. Také se předpokládalo, že vás brzy přestane bavit protestovat. Trochu jste asi překvapili i sami sebe, ne?

Ano. Na počátku byla studentská výzva pár přátel. Samozřejmě jsme netušili, že naše aktivita bude trvat rok a půl. A už vůbec ne, že budeme jednou organizovat petici, kterou podepíší statisíce lidí, nebo demonstrace, jichž se zúčastní více než sto obcí a desetitisíce lidí. Kdyby mi to někdo před rokem a půl řekl, asi bych se mu vysmál.

Od petice se vaše působení změnilo až v pořádání demonstrací pro zaplněná náměstí. Bylo to v počátcích v plánu?

Jak říkám, něco takového mne ani nenapadlo. Na počátku, hned po volbách, také situace nebyla tak vážná. Kdyby se pan Babiš choval normálně, určitě by to tak daleko nedošlo. Některé věci se ale prostě tolerovat nedají. A když selhávají všechny ostatní regulativní prostředky, demonstrace jsou poslední možnost, jak dát najevo, že tohle tedy skutečně ne.

Občany neodradil ani déšť, myslíte, že už začínají chápat, jak zle skutečně je?

Vypadá to, že ano. Lepší se to. Rozhodující bude toto a příští pondělí. Pokud na akce dorazí více lidí než předtím, bude to nesmírně silný signál, protože něco takového – vzrůstající účast na opakovaných demonstracích – se zde za poslední roky asi nestalo. Takže osud dalších demonstrací je nyní plně v rukou občanů.

Co by podle vás mohlo nastat v kauze Čapí hnízdo, může ji nechat Andrej Babiš zamést pod koberec?

Nastat může určitě ledacos. Vypadá to, že v tuto chvíli AB nemá přímé nástroje a cesty, jak do kauzy zasáhnout. Nepřímých vlivů a tlaků však může být spousta. A mnoho věcí se také může změnit. Logická úvaha zní, že možnost odsouzení je pro AB skutečně existenční problém, a že se tedy AB pokusí využít čehokoliv, aby tomu zabránil. To je pro demokratické instituce neblahá předpověď.

Ze studenta jste se stal známou aktivistickou tváří, kterou zve k debatě Václav Moravec a leží v žaludku Jiřímu Ovčáčkovi. Jak jste se s tím vyrovnal?

Snažím se nebrat se moc vážně. A jestli se pan Ovčáček někde znepokojoval či chrlil pomluvy, nenávist a urážky? Pak je vše v naprostém pořádku. Informujte mne prosím, až začne komunikovat věcně a bez záměrného rozeštvávání.

(archiv)

Máte vůbec radost z toho, že stále jsou takové demonstrace třeba, nebo by pro vás bylo lepší, kdybyste už nikdy nemuseli stát na náměstí a varovat před naším premiérem?

Radost skutečně nemám. Myslím, že jsem ten poslední, který si přeje další demonstrace. Je to samozřejmě velice náročné. Letošní Velikonoce za moc nestály. Ale je to prostě potřeba. Nesmíme mlčet. Musíme udělat všechno, co je v našich silách pro to, aby nepadla další důležitá demokratická instituce – nezávislá justice. Pokud budeme mlčet, tvrdě za to zaplatíme.

Minulé pondělí vaší akci „Nejsme slepí“ podpořilo 105 měst po celé republice. Může to být ještě lepší?

Určitě ano. Zatím si to všichni jenom zkoušíme a učíme se to. Je pravda, že zvládnout odbavit tak velký počet obcí je pro nás těžké. Lidé v obcích jsou však nesmírně kreativní, odvážní a vytrvalí, takže naštěstí jsou akce pravidelně zdařilé i bez toho, abychom měli o všem přesný přehled. Jsem přesvědčen, že až se trochu zacvičíme a až víc a víc lidí objeví tuhle možnost, přehoupneme se třeba i přes hranici 200 obcí.

Další demonstrace proběhne v pondělí. Co konkrétně budete požadovat tentokrát a jaký bude průběh akce?

Budeme požadovat dvě věci.

1) DEMISI Marie Benešové. Ona je neakceptovatelná jako ministryně spravedlnosti kvůli svému napojení na ústecké Palermo, kvůli explicitní podpoře Babišovy interpretace jeho kauzy i kvůli okolnostem, při nimž došlo k výměně ministra spravedlnosti. Jen slepý by neviděl, že pokud premiér vymění bez odůvodnění ministra spravedlnosti den poté, co ho obžaluje policie (přičemž nová ministryně dlouhodobě kope za premiérovy zájmy), jde tady o jasnou snahu justici ovládnout. To si může premiér vymýšlet jednu výmluvu za druhu, ale z tohohle už se nevykecá. Ať najde ministra, který s ním není propojen a který nepronáší tři nepřijatelné výroky do týdne.

2) Budeme požadovat záruky, že dokud se AB neočistí před soudem, nedojde ke změnám na Nejvyšším a Vrchním státním zastupitelství. Detaily představíme v pondělí. Budeme chtít po poslancích, kteří na pódiu vystoupí, aby se vyjádřili, co jejich strana pro pojistky nezávislosti justice udělá.

K průběhu akce – demonstrace bude tentokrát bez pochodu a vystoupí na ní poslanci demokratických parlamentních stran. Ale třeba také Radkin Honzák. Zopakujeme své požadavky, budeme chtít od poslanců slyšet, jak se k věci staví oni a co jejich strana udělá. Představíme také to, co bude následovat, pokud naše požadavky nebudou vyslyšeny a premiér s Marií Benešovou se nám budou i nadále vysmívat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner