„Míl byl pro vládu nepohodlný.“ Přečtěte si reakce opozice na odvolání vládního zmocněnce Jaroslava Míla

Předsedové opozičních stran (Veronika Rejmanová)

Předsedové opozičních stran | FOTO: Veronika Rejmanová

Vláda dnes odvolala z funkce vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla s odůvodněním, že nemá bezpečnostní prověrku. Ta bude podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka pro účast na přípravě tendru na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany potřeba. Havlíček také oznámil, že hodlá oslovit ruský Rosatom. Tuto skutečnost Míl dlouhodobě kritizoval. 

Karel Havlíček dnes pohřbil jádro v České republice, napsal pirátský poslanec Jan Lipavský na twitter, Jaroslav Míl v roli vládního zmocněnce hrál roli kvalifikované opozice vůči zájmům ČEZ, který si vodí Karla Havlíčka. Byl proto velmi nepohodlný, dodal.

K vládnímu postupu se vyjádřil i předseda ODS Petr Fiala. Také on kritizuje náhlé odvolání Jaroslava Míla z funkce. Dodává, že takové jednání je velmi podezřelé a nedůvěryhodné v době, kdy Karel Havlíček usiluje o přizvání ruské společnosti Rosatom do tendru na dostavbu Dukovan.

Ani předsedkyně TOP 09 nezůstala pozadu. Pan Havlíček odvoláním vládního zmocněnce pro jádro Míla potvrdil, že jeho cílem je umést cestu Rosatomu, napsala Markéta Pekarová Adamová. Vyzvala také předsedu vlády Andreje Babiše k odvolání ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka.

Když je někdo odborník, nikoli jen loutka vlády, a začne říkat své odborné názory, stane se časem nepohodlným. Premiér tyto lidi odstraňuje, okomentoval situaci na twitteru předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]