Milá chvilka lhaní s Jaroslavem Duškem

Jaroslav Dušek (Wikipedia Commons)

Jaroslav Dušek | FOTO: Wikipedia Commons

Herec Jaroslav Dušek se v posledních letech stal ezoterickým kazatelem, který má názor na všechno. Jeden z těch lidí, kteří prohlédli, našli se, zamysleli se nad životem a nyní vědí, jak se máme správně chovat, aby náš život byl šťastný, naplněný, povznášející a harmonický. A Dušek to ví tak dobře, že mu vůbec nevadí čas od času zalhat.

Když Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám ministerstva vnitra požádalo v březnu některé internetové servery, aby stáhly Duškovo video, ezoherec využil situace a pokusil se ze sebe udělat cenzurovaného mučedníka, jehož rady se nehodí vládě. Na záznamu představení Malá vizita přitom zazněly nebezpečné lži týkající se léčby koronavirové nákazy, například to, že by proti nemoci měl úspěšně pomáhat antabus, který se používá při léčbě závislosti na alkoholu. Navíc se divák dozvěděl, že průběh nemoci COVID-19 zhoršuje brufen, což je taktéž vyvrácená nepravda.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

A co se stalo? Řada milovníků Jaroslava Duška (a zejména představení Čtyři dohody, které má obsahovat mnoho životní moudrosti) se herce zapáleně zastává. Je to zjevné i v diskuzi pod jeho rozhovorem na DVTV, kde jej moderátorka Emma Smetana konfrontovala s tím, že neříká pravdu. Jenže Duška máme rádi, ten lhát může, je nad věcí a chodí bos. Asi taková je logika těch, kteří se zastávají člověka, který šíří nejen rádoby moudré nesmysly pro milovníky spotřební filozofie, ale hlavně zdraví nebezpečné dezinformace.

Jaký je rozdíl mezi tím, když vám Dušek poradí, že máte na nějakou nemoc použít lék, který by vám mohl ublížit, a tím, když podobné informace přijdou řetězovým e-mailem tisícům příjemců? Žádný. Jen ruskou propagandu už odsoudit a blokovat umíme, milé moudré klauny a jejich kamarády chceme mít rádi bez výhrad a sdílet jejich motivační citáty na Facebooku.

Lhát není v pořádku nikdy, i kdyby člověk byl stokrát celebritami oblíbený hipík. A když pak řekne, že „každý může mít svoji pravdu“, nelze si nevzpomenout na výše zmiňovanou ruskou propagandu, protože prosazení právě této teze je jejím cílem. Ať se jedná o instituce západního světa nebo třeba o zdraví.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner