Milá vládo, přestaňte už lhát, vyzývá opoziční AntiCovid tým. Chce, aby vláda objasnila své chyby

()

AntiCovid tým, složený ze zástupců opozice SPOLU (stran ODS, KDU-ČSL a TOP 09) je přesvědčen, že pro zvládnutí epidemie je nutné začít být transparentní, což vláda Andreje Babiše dosud nečiní dostatečně. Měla by také velmi rychle napravit některé nedostatky, které očkování provázejí. 

Vláda v pondělí požádat poslance o prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii koronaviru do 21. února. Opoziční AntiCovid tým složený ze zástupců stran ODS, KDU-ČSL a TOP 09 však požaduje, aby vláda byla víc transparentní.

„Naše výtky a doporučení ostatně budou součástí mimořádného bodu k postupu očkování v České republice, který navrhneme na dnešním jednání sněmovny. Systém musí fungovat jako ve 21. století. Bude nás mimo jiné zajímat přehled distribuce vakcín v ČR, přehled a struktura očkovaných a zveřejnění smluv na dodávky vakcín do země,“ uvedli na tiskové konferenci zástupci AntiCovid týmu.

Ministerstvo zdravotnictví a vláda musí podle nich neprodleně zveřejnit, kdy budou naočkované rizikové skupiny, pravidelný přehled o počtu očkovaných včetně věkové struktury – podobně jako to funguje v některých zahraničních zemích – zajistit dostupnost systému očkování pro všechny věkové skupiny a dostupnost informací.

Vláda by také měla maximalizovat zapojení krajů a místních samospráv do proočkování populace a věrohodně vysvětlit chyby, které začátek registrace provázely. AntiCovid tým také požaduje představení kompletní očkovací strategie a vysvětlení ústupku premiéra od jeho dřívějšího slibu registrace všech občanů od února.

Požadavky se však netýkají pouze očkovací strategie. „Pokládáme za nezbytně nutné, aby vláda udělala maximum pro to, aby mírnila ekonomické dopady koronaviru na společnost, zjednodušila byrokracii a upravila pravidla opatření pro maloobchody,“ uvedli na tiskové konferenci.

Jednoznačně by měla vláda uvolnit celý maloobchod nejen dle sortimentu za přísných pravidel hygieny a rozestupů, apeluje také na rychlost a jednoduchost vyřizování kompenzací. „Chceme, aby vláda nelhala o výši poskytnutých kompenzací a neopomíjela například rodinné podniky bez zaměstnanců či živnostníky, kteří jsou v insolvenci, a trváme také na odpuštění odvodů u živnostníků, tedy na obnovení programu Antivirus C,“ popsali zástupci týmu.

Vlastní AntiCovid tým vytvořily opoziční strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09 v průběhu listopadu. Reaguje na vládní chaos při snahách řešit koronavirovou situaci v České republice a po konzultacích s odborníky předkládá vlastní návrhy postupu při epidemii.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]