Miláček elit versus „občanská válka“. Le Penová a Macron. Co nabízejí kandidáti?

Reuters

Ilustrační foto | FOTO: Reuters

Atmosféra před druhým kolem francouzských prezidentských voleb snad nikdy nebyla tak vyhrocená. Nevraživost mezi oběma kandidáty byla zjevná v poslední předvolební debatě. Kandidáti po sobě pálili nevídanou kadencí.

Le Penová označila Macrona za „miláčka elit“, což je optikou jejích fanoušků snad nejhorší urážka. Kromě toho mu vmetla, že je zastáncem „sociální brutality“. „Pan Macron je kandidát divoké globalizace a ekonomického pustošení,“ řekla Le Penová. Znovu mu také vytkla, že v jeho programu chybí zásadní problematika bezpečnosti a terorismu.

Ani mladý centrista a bankéř Macron svou sokyni nešetřil. „Přinášíte této zemi rozdělení a občanskou válku. Boj proti teroristům ještě neznamená, že jim spadneme do léčky občanské války,“ oponoval Macron a prohlásil, že Le Penová ve skutečnosti nenabízí vůbec nic.

Debata byla brutální a násilná od začátku až do konce,“ píše Le Monde na své webové stránce. „Ještě nikdy debata mezi dvěma koly nebyla tak ostrá,“ komentoval list Le Parisien. Francouzi se podle průzkumů shodují, že z debaty vyšel lépe Macron.

Podle většiny odhadů je také favoritem voleb a měl by získat asi 60 procent hlasů. Druhé kolo se ale předvídá složitě. Velké množství lidí je stále nerozhodnutých. Někteří voliči dávají najevo, že se nemohou rozhodnout pro žádného ze dvou nesystémových kandidátů, kteří vyřadili z boje politiky tradičních stran.

Levičák nahrál Macronovi na smeč

Důležitým faktorem může být prohlášení neúspěšného kandidáta z prvního kola, radikálního levičáka Jeana-Luca Mélenchona, který své voliče vyzval, aby nehlasovali pro Le Penovou. Macronovi tak nahrál, aby se stal nejmladším prezidentem Francie v historii. Mélenchon ale odmítl říci, zda podpoří ve druhém kole Macrona. Toho pouze vybídl, aby učinil vstřícné gesto vůči voličům radikální levice a stáhl svůj plán uvolnění omezujících opatření na trhu práce. Podle průzkumů dá Macronovi hlas asi třetina Mélenchonových voličů, spíše proto, aby zabránili nástupu Le Penové.

Důležitá bude také volební účast, Le Penová má větší základnu odhodlaných voličů, jejich účast bude vysoká. Macron má „tekutější“ volební základnu a její účast nelze předem odhadnout. Čím vyšší však bude účast, tím lépe pro Macrona.

V sobotu je ve Francii takzvané volební ticho, tedy úplný zákaz agitace pod pohrůžkou velkých pokut. Francouzi tak mají ještě 24 hodin na rozmyšlenou, která vize je jim bližší. Oba kandidáti vyrážejí do klání, jež zásadně ovlivní Evropskou unii, s odlišnými cíli:

Co nabízí Le Penová:

– euroskeptická, ochranářská a nacionalistická Francie

– zrušení schengenského prostoru a znovuzavedení hranic

– vypsání referenda o opuštění Evropské unie

– opuštění eurozóny a návrat k franku

– přísnější kontrola islámu, zavírání radikálních mešit, deportace lidí s vazbami na radikály

– výrazné omezení imigrace do Francie, strop 10 tisíc lidí ročně

– zvýšení počtu vojáků o 50 tisíc, stáhnutí Francie z velitelských struktur NATO

– zachování 35hodinového pracovního týdne, odchod do důchodu v 60 letech

– zvýšení daní pro najímání zahraničních pracovníků, aby dostali přednost Francouzi

– snížení počtu poslanců na polovinu

– častější využití referenda v důležitých otázkách

– zlepšení vztahů s Ruskem

Co chce Macron:

– reforma EU, ale zachování silného francouzského členství

– posílení evropské integrace, zákaz dohody firem a států o výhodnějších daních, vytvoření postu ministra financí eurozóny

– vytvoření jednotek EU o síle 5000 lidí na ochranu hranic Unie

– žádající o francouzské občanství musí mluvit plynule francouzsky

– snížení počtu senátorů a poslanců o třetinu

– rozpočtové škody 60 miliard eur během pěti let

– investice 50 miliard, zejména do infrastruktury, digitálních inovací a životního prostředí

– snížení daní firmám i jednotlivcům, o korporací ze 33 na 25 procent

– větší flexibilita pro firmy u 35hodinového pracovního týdne, důchod v 62 letech

– znovuzavedení povinné vojenské služby, ale jen na jeden měsíc

Volební místnosti se uzavřou v neděli ve 20 hodin a tou dobou bychom měli mít první obrázek o tom, kdo bude následujících pět let kralovat Elysejskému paláci.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner