Milada Horáková v noci ožila na zdi sídla KSČM. Promítání záběrů připomnělo komunistům jejich zločiny

repro YT

Milada Horáková | FOTO: repro YT

Projekce portrétu Milady Horákové a krátké smyčky archivních záběrů ze soudního procesu přímo na zeď pražského sídla Komunistické strany Čech a Moravy připomněly dnes v noci komunistický teror v 50. letech. Zprávu o tom přinesl web Českého rozhlasu iRozhlas.

Archivní záběry ze soudního procesu ozářily fasádu budovy krátce před půlnocí a běžely až do rozbřesku dne, v němž si Česko připomíná 70. výročí popravy české demokratické političky a dalších obětí zvůle tehdejší diktatury. Pietní akce probíhala klidně a za přítomnosti pár desítek diváků. 

Autor akce Jaroslav Kysilko pro iRozhlas.cz řekl, že se projekce mimořádně podařila a že organizátoři dosáhli vysoké kvality promítaného obrazu pomocí „nejkvalitnějšího outdoorového projektoru na trhu“.

Kromě krátké smyčky archivních záběrů ze soudního procesu zdobilo budovu sídla KSČM v ulici Politických vězňů v Praze 1 i heslo Zavražděna komunisty, které v souvislosti se 70. výročím popravy Milady Horákové v rámci připomínkové kampaně zpopularizovalo občanské sdružení Dekomunizace.

Poprava Horákové byla vykonána oběšením na dvoře pankrácké věznice 27. června 1950 v 05.35 hodin ráno, jako poslední ze čtyř k smrti odsouzených politických vězňů v jejím procesu. Promítání na zeď sídla KSČM tak proběhlo právě 70 let od chvil, kdy se Milada Horáková připravovala na smrt a psala svůj poslední dopis rodině.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner