Milan Chovanec: Babiš svými slovy o slovenském soudu a mafii přestřelil. Je to mezinárodní konflikt

Ministr vnitra Milan Chovanec poskytl během horké části volební kampaně rozhovor deníku FORUM 24. Zajeli jsme se ho zeptat nejen na to, co je vlastně tématem voleb v České republice, ale také na Andreje Babiše, vzestup nesystémových stran nebo třeba policejní reorganizaci.

„Češi budou rozhodovat o charakteru země,“ myslí si Chovanec s tím, že tentokrát se jedná o zvláštní volební klání, protože čtvrtina lidí stále neví, komu dá svůj hlas. Uznává, že trendem je nárůst vlivu nesystémových stran, mezi které patří nejen hnutí ANO, ale i Piráti nebo SPD. „Pan Okamura hovoří například o vystoupení z Evropské unie. Já jsem před rokem 1989 zažil, jak mi pohraničník mířil samopalem na hlavu, jiný na mě téměř pouštěl psa. Já bych nerad, aby tohle zažily naše děti,“ říká ministr vnitra.

Přiznal ale, že jmenované strany získávají sílu i kvůli selhání zástupců tradičních stran včetně jeho samotného. Chovanec ale má za to, že vina je také na straně Andreje Babiše, který do politiky vnesl nevraživost a osočování. V souvislosti s Babišem přišla řeč i na to, zda může být premiérem člověk, který má nyní ke všem svým problémům a kauzám jednu navíc: rozhodnutí slovenského ústavního soudu o tom, že nebyl neoprávněně veden v seznamech StB.

„On ani obviněný politik nemůže být ve vládě,“ připomněl Chovanec. Nevyděsilo jej rozhodnutí soudu, ale hlavně Babišova reakce. „Mě vyděsila reakce Andreje Babiše směrem k jeho vlasti. On se na Slovensku narodil. A nyní de facto v rámci politického boje v České republice prohlásil, že slovenský ústavní soud, což je pilíř demokracie na Slovensku, je ovládán jakousi mafií. To je vlastně mezinárodní konflikt. To je tak vážné obvinění, že jsem zvědav, co z toho bude na mezinárodním poli,“ upozornil Chovanec.

V rozhovoru se ještě dozvíte:

Co si Chovanec myslí o tom, že by hnutí ANO mohlo získat ministerstvo vnitra?

Jak s odstupem hodnotí reorganizaci policie, která proběhla v roce 2016?

Má smysl, aby se poslanecká sněmovna ještě před volbami scházela kvůli kauze lithium?

Co je pro ČSSD tématem voleb?

Jaký výsledek voleb bude Chovanec považovat za úspěch?

Podívejte se na celé interview deníku FORUM 24.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner