Milan Kňažko: Otčenáš si říkám česky

(Archiv DNJ)

FOTO: Archiv DNJ

Původně jsme si měli dát ranní kávu v hotelu Emblem, kde Milan Kňažko (76) tráví večery po představení v Divadle Na Jezerce, kam jezdí z Bratislavy za českými diváky. Po dvou hodinách na jevišti ale nakonec navrhl: „Nechcete si popovídat hned? A můžeme si dát malou plzeň, co říkáte?“ Mluvili jsme o dětství bez výprasků, o volánech na prezidentských blůzách, o vlivu sociálních médií, politických slibech, golfu i o umělých kloubech.

Na jevišti Jezerky v představení Gin Game vás diváci vidí hrát golf, kterému se věnujete i v soukromém životě. Co je na golfu tak přitažlivého?
Pětadvacet let jsem hrál amatérsky, ale intenzivně tenis, potom mi vyměnili obě kolena. Věnoval jsem se běhání a bojovému umění, takže dostávala zabrat. Dal jsem se na golf, který má navíc i jistou etiku a ta se hodí i v životě. Je to výzva ke konfrontaci se sebou samým. Musíte vybrat správnou chvíli, správný míček, správnou hůl. Dostáváte nejmenší míček do nejmenšího cíle na největší vzdálenost. A ze své zkušenosti vím, že nejmíň volů potkáte právě na golfu. I když, i tady se samozřejmě najdou.

Jaké je tancovat rokenrol s Jiřinou Bohdalovou, která ve svých devadesáti letech předvádí ve zmíněné hře po vašem boku ne-
uvěřitelnou formu? Jen těžko bych uvěřila, že máte v obou kolenou umělý kloub…
Tancovat můžu! Jediné, co nesmím, je klečet.

Ale to vám asi nechybí, že?
Ne, život se dá prožít jinak než vkleče. Navíc jsme v pokleku prožili desítky let.

Je těžké hrát v českém jazyce?
Gin Game je moje čtvrté představení (Picasso v Ungeltu, Shylock v Divadle Na Jezerce, Horská dráha v Divadle Bolka Polívky –pozn. aut.), kde mluvím česky. Dokonce to vypadalo, že se stanu ryze českým hercem – tedy poté, co nás opustil Milan Lasica. Ve slovenštině jsem posledních čtyřiadvacet let hrál pouze s ním (inscenace Kumšt, Na karbanátky mi nešahej, Ledňáček a Život na trikrát – pozn. aut.). Jsem dodnes rád, že mě principál Honza Hrušínský oslovil a nabídl mi roli, kterou měl původně hrát Jan Tříska (inscenace ­Shylock, za kterou dostal Milan Kňažko v roce 2017 Thálii – pozn. aut.). Sám bych se neodhodlal dělat monodrama. Víte, divadlo…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]