Předseda senátu Milan Štěch je velkým kritikem možnosti vstupu sociální demokracie do vlády. V rozhovoru pro Revue FORUM popisuje proč: Andreje Babiše považuje za nebezpečného oligarchu a nevěří tomu, že dohody s ním mohou platit. Řešení vidí v předčasných volbách, které by znovu rozdaly karty. 

Pane předsedo, co je v případě vstupu do vlády největší hrozbou pro ČSSD?

Je jich vícero. Sociální demokracie by byla podporovatelem vlády, kterou vede Andrej Babiš. To je člověk, který chce vždycky vše a chce být dominantní. I kdyby tomu tak nebylo, bude prostřednictvím své ekonomické síly a svých médií vytvářet atmosféru, že všechno, co je dobře, je jeho zásluha, a všechny chyby svede na ČSSD a její ministry. To jsme viděli v minulém volebním období a já se ptám: Proč by se teď Andrej Babiš měnil? Rizikem je, že bude pokračovat jeho dosavadní praxe, a byla by velká chyba mu to umožnit. Souhlasím s názory, že sociální demokracie stojí na podobné křižovatce jako v roce 1948. Samozřejmě že každé přirovnání kulhá, ale jsme ve srovnatelné situaci v tom smyslu, že Andrej Babiš nemá žádný zájem na tom, aby sociální demokracie byla silnou, středolevicovou stranou. On ji díky svému pseudoprogramu vysává a cílí na její voliče. Přitom je to oligarcha, není to člověk, který by reálně zastupoval voliče naší strany.

Říkáte, že se od Andreje Babiše dá očekávát stejné, ne-li horší chování ke koaličním partnerům jako tomu bylo u vlády Bohuslava Sobotky. Jak hodnotíte tvrzení předsedy ČSSD Jana Hamáčka, který deklaruje, že Babišovi věří a že od něj má záruky?

Předchozí zástupci ČSSD ve vládě nebyli o nic horší, o nic méně kvalitní než ti, kteří by tam mohli být dnes. Postavení naší strany navíc bylo mnohem silnější. A jak to dopadlo, vidíme dnes. Já sám nevidím žádný důvod pro podporu Babišova kabinetu, domnívám se ale, že někteří sociální demokraté chtějí zasednout ve vládě. Nejde pouze o konkrétní ministerské posty, ale o všechno, co je na ně navázáno, například náměstci, místa v dozorčích radách a tak dále. Vidím lidi, kteří jsou v blízkosti zejména předsedy sociální demokracie, a už se na takových místech vidí. Stručně řečeno se jedná o úzkou skupinu lidí hlavně v Praze a ve Středočeském kraji, kteří si přejí, aby se nějakým způsobem podíleli na vládě.

Pokud by referendum účast ve vládě neschválilo, Andrej Babiš hovoří o tom, že bude prosazovat předčasné volby. Byly by podle vás řešením?

Nevím, zda by to bylo řešení. Především by se jednalo o výsledek Andreje Babiše, který nebyl schopen sestavit funkční vládu za situace, kterou sám vytvořil. Hnutí ANO se ale také vyvíjí, řada lidí poznala, že pokud někdo nevyhovuje Andreji Babišovi, hodí jej přes palubu, což je varování pro ty, kdo by s ním chtěli spolupracovat. Nikdy nikdo neví, jak by dopadly volby, a většinou platí, že ten, kdo volby vyvolá, tak v nich také ztrácí. Je jistě možné, že by ANO opět zvítězilo, domnívám se však, že by jeho koaliční potenciál byl ještě menší než nyní.

Hovoří se ale i o variantě úřednické vlády, zaznělo například jméno Daniela Beneše.

Jméno Daniela Beneše bylo dle mého názoru vypuštěno zcela účelově přes Lidové noviny. Taková účelovka, prostřednictvím které by se vytvoři nátlak na ČSSD. I hluchý a slepý člověk už dnes ví, k čemu tyto noviny slouží, a je zjevné, co si ti, kdo tyto zprávy píší, myslí o občanech naší země.

Ale jinak bych řekl, že žádná vláda nemůže být horší než ta, kterou povede Andrej Babiš. On sám je v hnutí ANO šéf, majitel, to by byla vláda jednoho muže. Mohlo by to dopadnout tak, že se budou vytvářet kauzy na lidi s opačným názorem, než má Babiš. Kdyby náhodou vznikla úřednická vláda, považoval bych ji za lepší řešení než tu, která bude stát na trestně stíhaném podnikateli.

Překvapilo vás za těch sedm měsíců, během kterých se Babišovi nepodařilo sestavit vládu, něco?

Víte, u Andreje Babiše musí být člověk připraven úplně na všechno, takže mě v podstatě nepřekvapilo nic. On má hroší kůži, jiný by to nevydržel. Vzpomeňme si, jak přísahal na život svých dětí, na jeho minulost, na trestní stíhání… On se s tím naučil žít a je v tom opravdu výjimečný. Výjimečný v negativním slova smyslu.

A co role prezidenta Zemana a jeho rozhodnutí jmenovat Babiše premiérem i podruhé?

Myslím si, že u pana prezidenta Miloše Zemana hraje velkou roli jeho ego. On rád dává najevo, že se v životě málokdy mýlí. Souvisí to i s tím, že Babiš před druhým kolem prezidentské volby nakonec současnou hlavu státu podpořil, přestože krátce zalavíroval. Otázka je, jestli to Babiš někdy nepřežene, jestli se třeba nezbaví někoho, kdo je Pražskému hradu blízký a tak dále. Všechno má své meze a pan prezident rád říká, že jen blbec nemění své názory. Není to svazek na věčné časy a podpora nebude bezmezná.

Jak se budou chovat komunisté?

Jakou roli sehraje senát?

Jaká bude pozice České republiky ve vztahu k zahraničním partnerům?

Tohle a ještě mnohem víc čtěte v aktuálním Revue FORUM, které si předplatíte ZDE.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora