Milan Šteindler: I kdyby to teď všechno skončilo, ničeho nelituju

(Archiv)

FOTO: Archiv

Jakkoli je historický fakt, že spolu s Davidem Vávrou před více než padesáti lety založil Sklep, v poslední době Milana Šteindlera stále častěji vídáme i na prknech jiných divadel, a to překvapivě ve vyloženě charakterních rolích. Nově hraje na prknech Divadla Na Jezerce v Hřebejkově režii muže, pokoušejícího se vyrovnat se smrtí své ženy. Během rozhovoru jsme si ale povídali i o jiných věcech než o smrti – třeba o paradoxech Milanovy režisérské kariéry, o jeho filmových láskách anebo o alkoholu.  Známe se dlouho, proto jsme zvolili tykání.

Prý píšeš paměti? Máš dobrou paměť?
Nemám. Vždycky říkám, že kdyby to měly být paměti v pravém slova smyslu, požádám Davida Vávru, aby mi vyprávěl všechno, co jsme spolu zažili. Protože David si pamatuje úplně všechno. Jenomže když se ho ptám, tak se pohádáme, kdo kterou příhodu zažil. Takže se psaním se dost peru, chtěl bych, aby to byl příběh, od něhož se čtenář nedokáže odtrhnout, ale zatím je to hlavně změť veselých a smutných historek.

Máš na to vůbec čas?
Právě, že moc ne. Letos je hodně práce. Absolvoval jsem teď takový několikaměsíční pracovní maraton. Honza Hřebejk mě v divadle Na Jezerce obsadil do postavy Rickyho Gervaise ze se­riálu After Life, kde neslezu z jeviště, do toho jsem točil televizní seriál, režíroval reklamní spot, pracoval pro rozhlas, a souběžně jsem v Plzni pod širým nebem, na náměstí Míru, hrál v Podivném odpoledni dr. Zvonka Burkeho vdovu Outěchovou.

Jak se hraje pod širým nebem?
Moc dobře. Ale chybí tam divadelní klub.

Tuhle mi jedna herečka řekla, že divadelní kluby už nejsou zapotřebí, že je nahradil Instagram.
Ono už se taky tak nepije, jako se pilo dřív. Točím teď s Petrem Čtvrtníčkem seriál o vesnické metalové kapele s režisérem Karlem Janákem. A když jsme tuhle měli tři nočky za sebou, říkal jsem, pánové, za socíku už bysme tady byli všichni ožralí. Dneska vládne disciplína a pokorně čekáme na záběr. Petr Čtvrtníček si na natáčení vozí postel a slunečník.

U Petra mě to nepřekvapuje.
Mně se na něm líbí, že dotahuje věci. Třeba ty jeho kapely – jedna je složená z vězňů, jmenuje…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články