Milí čtenáři, děkujeme vám za obrovskou podporu. Krásné Vánoce!

Debata deníku FORUM 24 (Pavel Hofman)

Debata deníku FORUM 24 | FOTO: Pavel Hofman

Začínají Vánoce 2019. Třicáté svobodné vánoční svátky v naší zemi. Je čas poděkovat. A máme za co děkovat. Nebudeme ovšem děkovat premiérovi za to, jakou nám zařídil mezinárodní ostudu, a ani prezidentovi za to, jak fatálně a bolestně rozdělil naši společnost. Děkovat je třeba všem lidem, kteří tento rok přispěli k tomu, že je Česká republika stále demokratickou a svobodnou zemí.

V České republice žije velké množství občanů, kteří si uvědomují vážnost naší situace a kteří se neváhají postavit za právní stát a za demokracii.

Tito lidé udělali velký kus práce, abychom se jako Češi za sebe nemuseli před světem stydět.

Tito lidé několikrát naplnili velká náměstí a dvakrát dokonce i Letenskou pláň.

Tito lidé také posílají peníze médiím, jež se snaží šířit informace, které jsou nepohodlné současným držitelům moci.

Redakce deníku FORUM 24 se snažila již pátým rokem provázet čtenáře, které frustruje úpadek politické kultury. Snažili jsme se zaplnit mezeru, která vznikla na české mediální scéně poté, co velká média obsadili oligarchové v čele s Andrejem Babišem. Usilovali jsme o obranu liberální demokracie, kterou považujeme za nejotevřenější společenský systém, který umožnil naší zemi za uplynulých třicet let nevídaný civilizační vzestup. A především jsme se již pátým rokem snažili demaskovat podvody, identifikovat lži a rázně vystupovat proti manipulaci, kterou téměř nepřetržitě provozuje vládnoucí holding se svojí gigantickou mediální silou.

Náš web FORUM 24 navštíví každý měsíc kolem milionu uživatelů a 200 tisíc uživatelů jej navštěvuje pravidelně a přímo, názorová platforma Svobodné fórum na Facebooku má spolu s dalšími účty na 80 tisíc příznivců a měsíčník Revue FORUM si kupuje pět tisíc čtenářů. Nejméně jednou za měsíc navštěvujeme díky aktivním organizátorům města a obce po celé republice, kde debatujeme s občany o stavu českých médií, politiky i o tom, jak z toho ven. Kromě toho šíříme knihy a speciály, jež spojuje téma obrany svobody a demokracie.

Potřeby naší desetičlenné redakce pokrývají ze 40 procent příjmy z reklamy, ze 40 procent dary z veřejné sbírky a z 20 procent příjmy z prodeje časopisů a knih. Jinými slovy, bez veřejné sbírky by FORUM 24 nemohlo existovat. Není tu totiž žádný velký mecenáš a žádný oligarcha, který by nám zaplatil naše dluhy. Koneckonců bychom to ani nechtěli.

Milí čtenáři, milí přátelé, kteří nás podporujete, děkujeme vám z celého srdce. Vaši obrovskou podporu chápeme jako ocenění naší vůdčí myšlenky, s níž se snažíme bránit svobodnou a demokratickou žurnalistiku. Tuto vůdčí myšlenku lze vyjádřit jednoduchou větou: Ani gram relativizace.

My totiž nemusíme ani vyvažovat a ani nic předstírat. Nemusíme lhát, že má v naší zemi každý svoji pravdu. Pravda je totiž jenom jedna a je nezávislá na tom, zda se ji někdo snaží zakrýt, pokřivit nebo zfalšovat.

Zároveň také dobře víme, že obrana svobodného šíření informací a pravdivosti v žurnalistice nesouvisí s negativním vymezením vůči jedné osobě, vůči jednomu premiérovi či jednomu prezidentovi. Je to úkol, který nekončí s jednou mocenskou situací.

Aby bylo zřejmé, o co nám v naší publikační koncepci jde, tak se nám nabízí jeden vhodný příklad: Stále slyšíme sousloví „údajný konflikt zájmů“ nebo „možný konflikt zájmů“. Pravda je přitom tak jasná, že jasnější být nemůže. Andrej Babiš je od roku 2014, kdy nastoupil do státní funkce, v těžkém konfliktu zájmů, který je minimálně nemorální a pro jeho setrvání v politice z hlediska demokratické politické kultury nepřijatelný. A zjevně je i nezákonný. Každý, kdo tvrdí, že se tento konflikt zájmů musí teprve prokázat, mate veřejnost. A ten, kdo říká, že Babiš v konfliktu zájmů není, otevřeně lže.

Věříme, že obrana pravdivosti úzce souvisí s obranou svobody. A máme za to, že lhaní je přímým útokem na naši svobodu a také na důstojnost naší země před zraky našich partnerů v Evropě.

Milí přátelé, milí čtenáři, cítíme vůči vám velkou zodpovědnost, velký závazek a velikou vděčnost. Budeme se nadále snažit pro vás pracovat, co nám budou stačit síly, a naši vůdčí myšlenku, že říkáme věci naplno, tedy tak, jak jsou, nemáme v úmyslu opustit.

Rád bych vám jménem celé redakce popřál radostné vánoční svátky v kruhu vašich blízkých i v širším společenství lidí, které spojuje víra v demokracii a kteří mají rádi Českou republiku v jejím šťastném spojenectví s ostatními demokratickými zeměmi Evropy.

Děkujeme! Krásné Vánoce!

Váš 

Pavel Šafr

a celá redakce deníku FORUM 24

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]