Na opravu požárem poničené pařížské katedrály Notre-Dame už dárci přispěli miliardou euro. Sounáležitost s osudem této zásadní pařížské památky však u části francouzské společnosti paradoxně vzbudila nevoli. „Když můžou dát desítky milionů na rekonstrukci Notre-Dame, ať nám neříkají, že nejsou peníze na řešení naléhavých sociálních problémů,“ nechal se slyšet Philippe Martinez, generální tajemník předního francouzského odborového svazu CGT.
Známá tváří hnutí žlutých vest Ingrid Levavasseurová, která za „vesty“ dokonce kandiduje do Evropského parlamentu, šla ještě dál. Na sociálních sítích v reakci na příspěvky pro katedrálu mluvila o „netečnosti velkých společností k bídě ve společnosti“, když za jedinou noc dokázaly na katedrálu Notre-Dame dát „tak šílené prachy“. Narážela přitom na dřívější vyjádření, které použil prezident Emmanuel Macron v debatě o sociálních dávkách, za což ho stihla značná kritika.
Pikantní na politickém tažení moralizující Levavasseurové a jejích kolegů je skutečnost, že kandidátku „žlutých vest“ podporuje miliardář Bernard Tapie. Tento někdejší majitel fotbalového klubu Olympique Marseille čelil obvinění z ovlivňování zápasů, přičemž tým přišel o mistrovský titul a byl přeřazen do druhé ligy. Samotného Tapieho také v minulosti poslal soud na dva roky do vězení za korupci a ovlivňování svědků.
K nevděku tzv. žlutých vest, jejichž pobudové v sobotu zapálili v ulicích Paříže auto, barikády i několik motocyklů, se nově vyjádřila vláda. Poradce prezidenta Emmanuela Macrona Stéphane Bern zklidňoval hlavy, když zdůraznil, že jde čistě o filantropii. „Nelze být šokovaný z pocitu lidí, že pařížská Notre-Dame je čímsi jako duší Francie,“ usadil troufalé vývody demonstrantů a odborářů vzletnou myšlenkou. „Přál bych si, aby šly dvě miliardy na to, aby už nikdo nemusel spát na ulici,“ pokračoval Bern, zároveň ale připomněl, že dary jsou dobrovolná záležitost.
Po pondělním požáru přislíbily francouzské koncerny na obnovu katedrály Notre-Dame stovky milionů eur. Je mezi nimi dědička kosmetické firmy L’Oréal Francoise Bettencourtová-Meyersová, rodina Arnaultových vlastnící koncern LVMH vyrábějící luxusní zboží, či miliardář Francois-Henri Pinault, nebo nadace energetické společnosti Total.