Miliardář hledá osm společníků, kterým zaplatí cestu na Měsíc

Ilustrační foto (Public Domain Dedication (CC0))

Ilustrační foto | FOTO: Public Domain Dedication (CC0)

První komerční let na Měsíc si zajistil miliardář pocházející z Japonska. Nyní si vybírá parťáky, kteří ho na netradiční cestě doprovodí. Jak upozornil deník New York Post, šanci zdarma se podívat do vesmíru bude mít osm lidí, jejichž výběr právě probíhá.

Júsaku Maezawa přišel s otevřenou výzvou pro ty, kteří by se rádi podívali v roce 2023 na palubu rakety SpaceX a zamířili na Měsíc. „Jste spokojeni s tím, co právě děláte? Když poletíte do vesmíru, můžete udělat něco, co je ještě lepší a ještě větší. Pokud máte pocit, že hovořím právě na vás, ozvěte se mi,“ říká pětačtyřicetiletý miliardář v propagačním videu.

Osm šťastlivců, které si Maezawa vybere, se stane součástí posádky tvořené deseti či dvanácti lidmi. Navíc „výherci soutěže“ o cestu za hranice všedních dnů nemusí na tento zážitek šetřit. Magnát vlastnící největší japonský internetový obchod s módou totiž slibuje, že všechny náklady hradí.

Výběr pasažérů Muskovy rakety SpaceX však nebude jednoduchou záležitostí. Budoucí astronauti musí splnit mnoho kritérií. Kromě odsouhlasení žádosti je čeká screening, dvě kola rozhovorů či nutná lékařská prohlídka. 

„Očekáváme, že při této misi zajdou lidé dále než kdokoliv před nimi,“ řekl Elon Musk, jehož společnost cestu připravuje. „Myslím, že bude pro všechny velmi vzrušující, když budou tento let sledovat,“ dodal.

Není to poprvé, co Maezawa hledá někoho, koho by vzal na palubu rakety. V roce 2018 vyhlásil, že by rád našel přítelkyni, kterou by vzal s sebou do vesmíru. Poté, co obdržel 27 tisíc žádostí, si to ovšem rozmyslel.

Kolik lidí zareaguje na jeho nový apel, se ukáže velmi brzy. Na výběr té pravé osmičky má japonský boháč ještě spoustu času.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články