Když někdejší prezidentský kandidát a dnes senátor Pavel Fischer nedávno přišel s tím, že chce předvolat k senátnímu slyšení Petra Kellnera kvůli vazbě firmy O2 na čínskou Huawei, dostalo se mu pobavených reakcí ve stylu Čekání na Godota – pan Kellner dnes nepřijde…
Nejbohatší Čech se na veřejnosti ukazuje nerad a málo. Na druhé straně je o něm v tuzemsku v poslední době slyšet častěji než obvykle.
I když je hlavní těžiště byznysu PPF mimo Evropu – prostřednictvím firmy Home Credit především v Číně, východoasijských zemích a také v Rusku – přibývá obchodů, které ukazují snahu portfolio investic PPF přeci jen více geograficky vyvážit.
V poslední době se jméno Petra Kellnera objevuje i v kauzách nějakým způsobem spojených s domácí politikou.
Síla Petra Kellnera
Ani v silách Petra Kellnera a jeho PPF není ovlivnit zásadní události ve světové politice, i když mají bezprostřední vliv na jeho byznys. Příkladem jsou sankce proti Rusku a celkový propad ruské ekonomiky, které v uplynulých letech na svých výsledcích silně pocítila ruská část Home Creditu.
Do podobného ranku spadá nejistota kolem vývoje v Číně. „Čína je silně zadlužená. Celkový dluh státu, domácností a firem je odhadován na trojnásobek hrubého domácího produktu. S takto vysokým zadlužením je obtížné stimulovat chřadnoucí ekonomiku, která se potýká s masivním útlumem výrobní produkce,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
Vliv má i obchodní napětí mezi Západem a Čínou. Dopady obchodních válek utlumují čínský vývoz a tím i poptávku po výrobní produkci. Politika amerického prezidenta Donalda Trumpa má své hmatatelné důsledky i pro americké firmy. Vyprávět by mohl technologický gigant Apple, kterému se v Číně dramaticky propadly zisky.
Nic takového u Home Creditu zatím pozorovat nelze. I když výsledky firmy z počátku roku nevypadaly zrovna přesvědčivě, vydařily se zejména poslední tři měsíce a loňský finiš byl zakončen čistým ziskem ve výši 422 milionů eur (zhruba 10,8 miliardy korun).
Skvělé výsledky jsou obzvláště žádoucí s přihlédnutím k plánům na uvedení Home Creditu na burzu.
Sami zástupci Home Creditu v nedávných mediálních vystoupeních připustili, že význam Číny na ziscích společnosti bude postupně klesat. Vedle nejvyšších zisků má Home Credit v Číně i nejvyšší míru rizika – nashromážděno tam má 45 procent úvěrového rizika.
Byznysově se jinak Petru Kellnerovi a jeho PPF nezpochybnitelně stále daří. Mezi lety 2012 – 2017 se aktiva spravovaná PPF zdvojnásobila – dosahují teď bilionu korun.
Kellnerův osobní majetek se nyní odhaduje na 15,5 miliardy dolarů, podle amerického časopisu Forbes je 73. nejbohatším člověkem světa.
Přesto může stát za sérií obchodů a investic, které v poslední době Kellner plánuje, nebo které již učinil či alespoň udělat chtěl, snaha pojistit si byznys v klidnějších světových vodách (svou roli pochopitelně hraje i „jen“ vycítění a využití dobré byznysové příležitosti).
Kupříkladu letos v únoru PPF završila převzetím srbské Telenor Banky transakci, v níž v přepočtu za 72 miliard korun získala mobilní operátory v Maďarsku, Bulharsku, Černé Hoře a Srbsku.
Skupina Home Credit expanduje i na Západ – s modelem své banky Air Bank se chce prosadit i v Německu. Nevyšla naopak řadu měsíců se táhnoucí snaha o propojení firem Home Credit, Air Banky a Moneta Bank.
PPF chtěla také původně získat bulharskou televizní společnost Nova. Dohoda byla uzavřena, ale vloni v červenci bulharský antimonopolní úřad ohlášenou transakci zablokoval. Počátkem letošního roku pak PPF oznámila, že o bulharskou Novu už usilovat nebude.
O to více nyní v Česku probleskují spekulace o tom, že by PPF mohla získat českou Novu (s bulharskou má společné jen jméno).
Nahrává tomu i čerstvé vyjádření majitele televize společnosti Central European Media Enterprises (CME), o tom, že „zahájila přezkum strategických možností, včetně případného prodeje společnosti“. O zájmu PPF (vedle jiných velkých tuzemských hráčů) o Novu se mluvilo už před dvěma roky.
Pokud bude česká TV Nova skutečně na prodej, bude rozhodně zajímavé sledovat, v čím portfoliu vlivná stanice nakonec skončí. Poměr stávajících mediálních sil mezi tuzemskými miliardáři by takový obchod dokázal silně vychýlit.
Nejsou to jediné spekulace spojené s impériem Petra Kellnera. Patří mezi ně náznaky, že by Home Credit mohla koupit od polské Abris Capital Partners síť autobazarů, do níž spadá i tuzemské AAA Auto.
Jak to bude s Huawei
Kellnerovo jméno (a jeho podnikání) se v poslední době zmiňuje i v některých kauzách a událostech bezprostředně spojených s domácí politikou.
Nejviditelnější i nejvýbušnější je případ Huawei. Před čínskou firmou koncem loňského roku otevřeně varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Vláda poté nařídila 160 státním úřadům i soukromým firmám provést bezpečnostní audity.
Čínské vládě se taková varování a postup české vlády nelíbí, což může mít i své důsledky pro české firmy. Čínský velvyslanec si byl stěžovat přímo u premiéra Babiše a nezaháleli ani lobbisté PPF – ti se obratem objednali například k ministryni průmyslu Martě Novákové. O tom, že postoj NÚKIB k Huawei může ohrozit byznys PPF v Číně, mluvil i prezident Miloš Zeman, který se svou orientací na Čínu (a Rusko) nijak netají.
Zástupci PPF už dříve v Číně podepsali memorandum o spolupráci na budování 5G sítí právě s Huawei, ale pokud by se čínská firma ocitla na na černé listině, z potenciálně miliardového obchodu by sešlo, respektive by PPF musela hledat jiného (a pravděpodobně výrazně dražšího) technologického partnera.
Telekomunikace jsou přitom nyní pro podnikání PPF zásadní, v důležitosti hned druhé po finančním sektoru.
V kontrastu k Huawei je angažmá PPF v boji o to, kdo bude v Česku provozovat miliardový mýtný systém, zcela lokální.
Vloni soutěž vyhrálo konsorcium společností CzechToll/SkyToll spoluvlastněné PPF. Dosavadní provozovatel, firma Kapsch, se snažil bránit – podával námitky a jak se nyní ukazuje, jeho zástupci tlačili na antimonopolní úřad i prostřednictvím poslance a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka.
ÚOHS také tendr nejprve zrušil, ale po sérii politických schůzek, předsedy Antimonopolního úřadu Petra Rafaje mimo jiné s premiérem, ministrem dopravy i s prezidentem Milošem Zemanem, vzal úřad své rozhodnutí zpět a vítězství Kellnerova konsorcia potvrdil.
Nyní Národní centrála proti organizovanému zločinu řeší podezření z ovlivňování soutěže na výběr dálničního mýtného ve prospěch firmy Kapsch.
Deník Právo upozornil i na to, že státu i díky přičinění Jaroslava Faltýnka unikla možnost koupit třetinový podíl ve firmě ČD Telematika. Ta v Česku vlastní druhou největší síť optických datových kabelů; od byznysového partnera Faltýnkova přítele podíl nakonec skončil v Kellnerově portfoliu.
Pro hráče typu PPF je však Faltýnek malá ryba pod rozlišovací schopností. Politické vazby a vlivy mají pro PPF smysl hlavně v oblastech, kde se velký byznys bez politiky dělat nedá – konkrétně v Číně a v Rusku.
Velké ryby pro PPF
Kupříkladu spolumajitel Home Credit Jiří Šmejc se i ve veřejných vystoupeních nijak netajil tím, že na vstřícném přístupu politiků k Číně mají obchodní zájmy Petra Kellnera a spol svou zásluhu.
Z politických vazeb, lobbingu a poklonkování směrem na východ také po prvních letech tápání také Home Credit v Číně raketově vyrostl.
Už dříve pomáhal Kellnerovi otevírat dveře právě do Číny a do Ruska tehdejší prezident Václav Klaus (dnes Kellner velkoryse financuje Institut Václava Klause), pokračuje v tom i současný prezident Miloš Zeman.
Ten vzal Kellnera na schůzku s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Nedávno Zeman Kellnera veřejně pochválil za to, že pokračuje ve spolupráci s firmou Huawei a prohlubuje ji, navzdory varování NÚKIB.
Petr Kellner pravděpodobně o podobné pochvaly nestojí, může mu být docela jedno, co se v tuzemské politice děje a jak se jmenuje současný český prezident i premiér. Podstatné je, aby ti, kdo pro něj v danou chvíli mohou být užiteční, udělali to, co pro svůj byznys potřebuje.
Vlivu a moci má díky svému bohatství dost, znepřátelit si jej nikdo nechce. Ostatně ani Andrej Babiš, premiér a druhý nejbohatší muž Česka, si jméno Kellner do úst nadarmo nebere.
Převzato ze serveru Hlidacipes.org.