Miliardy pro Babišovu Lovochemii? Nepřípustný střet zájmů, píše Bartoš Brabcovi

Předseda Pirátů Ivan Bartoš  (ČTK)

Předseda Pirátů Ivan Bartoš | FOTO: ČTK

Předseda Pirátů Ivan Bartoš napsal dopis ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi. Jeho ministerstvo je totiž odpovědné za rozdělení evropských prostředků určených regionům zasaženým útlumem těžby uhlí. Peníze určené k nastartování udržitelného rozvoje v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji by měly směřovat zejména do malých a středních podniků. Ve skutečnosti ovšem vláda hodlá navrhnout evropským orgánům, aby značnou část těchto prostředků získaly největší společnosti. Mezi nimi je i Babišova litvínovská chemička.

FORUM 24 (archiv)

Přidělením více než šesti miliard korun Lovochemii z koncernu Agrofert by podle předsedy Pirátů s vysokou pravděpodobností došlo k porušení evropského finančního nařízení ke střetu zájmů a taktéž českého zákona o střetu zájmů, tzv. lex Babiš. Porušováním českých a evropských předpisů ke střetu zájmů se již zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu na základě trestního oznámení čítajícího 58 příloh, které koncem minulého roku podali pirátští analytici a senátor Lukáš Wagenknecht.

Ministerstvo životního prostředí je takzvaným řídicím orgánem pro hospodárné přerozdělení prostředků z evropského fondu určených pro regiony postižené těžbou fosilních zdrojů. Brabec, dřívější ředitel společnosti Lovochemie z koncernu Agrofert, nese odpovědnost za to, že by tato Babišova firma měla nyní získat miliardy. Evropské i české předpisy přitom zakazují přidělování dotací společnostem ovládaným členem vlády.

Andrej Babiš v chemičce Lovochemie v Lovosicích (ČTK)

„Ve svém dopise jsem ministra Brabce důrazně upozornil, že nese odpovědnost za případné přidělení těchto prostředků v rozporu s evropskými a českými předpisy ke střetu zájmů. Koncern Agrofert nemůže být privilegovaným podnikem na úkor poctivých podnikatelů. Pravidla musí platit pro Agrofert stejně jako pro malou firmu nebo běžného občana. Postup ministerstva je zcela absurdní. Odpovědnost v této věci nese kromě ministerstva životního prostředí také ministerstvo financí a ministerstvo pro místní rozvoj,“ upozornil Bartoš.

S ním souhlasí i analytik Pirátů Janusz Konieczny. „Přímo na stránkách Evropské komise je už v úvodu uvedeno, že tyto prostředky jsou určené zejména pro malé a střední podniky či na podporu nových podniků. Pravidla sice připouští přidělení těchto prostředků rovněž velkému podniku, nicméně rozhodně nepředpokládají upřednostnění velkých koncernů. Na přidělování dotací velkým koncernům na úkor malých podniků opakovaně upozornil rovněž NKÚ.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]