Miliardy z EU jsou ohroženy, upozorňuje Vystrčil z ODS

Eric Drooker

Domluva ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové s ministrem financí Andreje Babiše ohledně řešení problémů s monitorovacím systémem evropských fondů je podle místopředsedy ODS Miloše Vystrčila pouhým vzájemným krytím dvou ministrů z hnutí ANO. Ani jeden totiž nenavrhl, jak nadále umožnit čerpání miliard z EU, které se díky auditu Babišova úřadu zastavilo.

Ministři ANO ve středu oznámili, že v pondělí by mělo dojít ke schválení řešení problému, který vznikl v posledních týdnech. „Jinými slovy, problém trvá, čerpání desítek miliard korun z evropských fondů je nadále ohroženo a řešení hledáme,“ vysvětluje si po svém tato slova Babiše a Šlechtové Vytrčil. „Pokud někdo očekával nějaké vyvození osobní odpovědnosti nebo alespoň přiznání nějaké chyby za současný kritický stav, tak se dočkal skutečně „statečné a sebekritické“ reakce,“ říká místopředseda ODS.

Je prokazatelné, že chyba vznikla za současné vlády

Vystrčil odmítá slova Šlechtové, podle kterých měl nastat problém se systémem už za vlády předchozího kabinetu Petra Nečase. Její názor podpořil i premiér Bohuslav Sobotka. „Škoda jen, že na webových stránkách Ministerstva pro místní rozvoj se dočteme, že například 29. ledna 2014 začal prověřovat dnes problematický monitorovací systém auditní orgán Ministerstva financí a že 17. dubna předal zprávu, která neobsahovala žádné závažné zjištění,“ upozorňuje Vystrčil.

Chybu nikdo nepřizná

Člen opoziční ODS je přesvědčen, že místo dohledávání odpovědných lidí došlo k vzájemné dohodě v koalici a celá věc bude zametena pod koberec. „Sečteno a podtrženo, namísto toho, aby odpovědní přiznali chybu a vyvodili osobní odpovědnost, se zdá, že se odpovědní rozhodli, že se budou vymlouvat a že se domluví a navzájem si pokryjí záda,“ tvrdí Miloš Vystrčil.

Audit Babišova ministerstva zastavil čerpání miliard
Kontrolou, kterou v současnosti provádělo ministerstvo financí, neprošel konkrétně jeden operační program. Tím je Operační program Technická pomoc, který se potýká se závěry auditu monitorovacího systému evropských fondů MS2014+. Audit ministerstva financí kritizoval výběrové řízení na tento systém za 567 milionů korunŠlechtová označila audit za neprofesionální a opřený o spekulace.
„Pokud nebude monitorovací systém, tak máme ohroženo čerpání fondů. Dnes jsem ve spolupráci s panem ministrem Babišem vládě představila řešení. Pokud vláda toto řešení schválí, tak čerpání nebude ohroženo,“ řekla ve středu Šlechtová. V čem řešení spočívá, neuvedla.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner