Rusko mělo tajně rozeslat 300 milionů dolarů, tedy více než 7 miliard korun, politickým stranám a úředníkům v různých zemích světa. Důvodem byla snaha ovlivnit politické dění za hranicemi. Od roku 2014 měly peníze proudit do více než 25 zemí. Zatím ovšem nebylo zveřejněno, o které se konkrétně jedná. Informace z tajné zprávy amerických zpravodajských služeb cituje deník Washington Post.
Rusko v rámci své kampaně mnoho miliard již rozdalo a další částky plánuje rozdávat. Podle dokumentu zpravodajských služeb budou Spojené státy americké jednat s konkrétními koncovými zeměmi.
Američtí úředníci promluvili před novináři pod podmínkou anonymity. Zveřejnění informací považují za krok proti Rusku, které se tímto způsobem pokoušelo oslabit demokratické systémy v zemích Evropy nebo Afriky a podporovat globální politické síly spojené s kremelskými zájmy.
Mezi země, kam měly ruské příspěvky proudit, patří podle nich Albánie, Černá Hora, Madagaskar a potenciálně Ekvádor.
Úředníci zároveň uvedli příklad nejmenované asijské země, ve které měl ruský velvyslanec dát prezidentskému kandidátovi miliony dolarů v hotovosti. Řekli, že síly napojené na Kreml k ovlivnění politických událostí využívaly také fiktivní společnosti, think-tanky, nadace, kryptoměny a další prostředky, někdy ve prospěch krajně pravicových skupin. Často k tomu využívá účty a zdroje ruských ambasád.
Rusové ovlivňují také politické dění v Česku. Dokazuje to například analýza neziskové organizace Evropské hodnoty. Ta se zaměřila na vystupování poslanců a členů vlády, aby zjistila, kterak šíří ruský a čínský vliv v Česku nebo jak proti němu bojují. Politiky, kteří nejvíce a aktivně pomáhají šíření ruského vlivu u nás, jsou podle analýzy Tomio Okamura, Jaroslav Foldyna a Radim Fiala z hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), napsal web Seznam Zprávy.