Milion chvilek a vládní opatření: Revoluce v mezích zákona nebrání ústavní práva

Mikuláš Minář ze spolku Milion chvilek pro demokracii na protestní procházce na pražské Letenské pláni (FB M.CH., @darvik.photography)

Mikuláš Minář ze spolku Milion chvilek pro demokracii na protestní procházce na pražské Letenské pláni | FOTO: FB M.CH., @darvik.photography

Šéf spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář zrušil úterní pochod před Úřad vlády a avizoval, že se na Staroměstském náměstí bude konat demonstrace pouze pro pět set osob, aby bylo vyhověno vládním opatřením. Milion chvilek chce podat žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu a s vládním nařízením nesouhlasí. I přesto ale poslechnou, protože Andrej Babiš a jeho lidé podle nich chtějí protesty před občany zdiskreditovat tím, že by později tvrdili, že právě demonstrace způsobila další šíření nové nemoci COVID-19. Opravdu je tohle způsob, jakým bychom měli odpovědět na omezování základních ústavních práv? Opravdu tady o možnosti dát hlasitě najevo svůj názor rozhoduje pouze jeden spolek a vláda člověka, který soustavně porušuje zákony?

Když aktivistka Jana Filipová, která již jeden soudní spor s Babišem vyhrála, upozornila na to, že takovéto ustupování vládě je u spolku, který proti ní protestuje, nepřijatelné, dočkala se obrovské vlny kritiky. Prý boří naši skvělou jednotu a kritizovat nesmíme, protože jinak nemohou mít demonstrace úspěch. A víte co? Právě proto mohou a budou mít úspěch – protože demokratické politické spektrum je od toho, aby bylo rozmanité a aby se zlepšovalo právě vzájemnou kritikou a interakcí. To, že snad máme poslušně mlčet a nekritizovat, když se nám něco nelíbí, abychom někoho náhodou neodradili od účasti, je naprosto směšné a je to přístup, který se zcela rozchází se smyslem demonstrací. Takhle to chodí v hnutí ANO, kde jsou poslušní zaměstnanci, nikoli mezi demokraticky uvažujícími lidmi.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Česká republika čelí velmi vážným problémům. Stále více se utahují šrouby kolem zbývajících nezávislých médií. Premiér i prezident ignorují platné zákony. A když se pokusí omezit právo dané Ústavou, tedy nejvyšším zákonem České republiky, uspořádáme oplocenou akcičku, která nikomu nemůže vadit? Přestože předchozí vyjádření ministra vnitra i renomovaných právníků jsou opačná? To je skandální přístup, který by si žádný svobodný občan neměl nechat líbit.

Propadáme se stále hloub a skutečně není možné věřit, že pokud se nahlas neozveme proti tomu, že se vláda snaží omezovat shromažďovací právo, že se někdy v dohledné době nějaká velká demonstrace opravdu konat bude. A jsou přitom tak důležité – například proto, že aktivitu typu plná Letná prostě zaznamená celý svět. A tak se celý svět také dozví, že Česko není Andrej Babiš, což je opravdu zásadní.

A pokud jde o otázku diskreditace demonstrací: tím se dostáváme zpět k Janě Filipové. Vzpomínáte si, v jakém sporu porazila Andreje Babiše? Předseda vlády tvrdil, že demonstranti jsou kýmsi zaplaceni. Poradil mu to jeden jeho zaměstnanec, který toho času působí v Poslanecké sněmovně. Ti, kteří fandí současné vládě a čtou MF DNES, Parlamentní listy nebo jiná podobná média, rozhodně nezačnou protestům fandit proto, že se někdo rozhodl vládě ustupovat. Je to úplně jedno, protože čtenáři těchto dezinformačních platforem jsou dávno přesvědčeni o tom, že protestující za projevení svých názorů dostávají peníze.

Pokud budou i ti, kdo jsou nejvíce slyšet a jsou schopni vážně ovlivnit situaci, ustupovat vládním manipulacím, protesty ztratí veškerou sílu. Minář to ve svém videu, kde oznámil omezení demonstrace, sám řekl: „Vláda na nás šije boudu.“ A my jí na to přesto skočíme?