Milion chvilek dospělo a na Letné ukázalo, jak na Babiše

repro video: anobudelip.cz

Andrej Babiš, premiér ČR | FOTO: repro video: anobudelip.cz

U filmových sérií téměř bez výjimky platí, že druhá pokračování úspěšných trháků mají velký problém s kvalitou. S tímto cejchem se ovšem pořadatelé demonstrace na Letné popasovali velmi dobře. Z některých hledisek se dokonce dá sobotní akce označit za lepší než ta, která proběhla v červnu. 

Přijde hodně lidí? Dokáže Milion chvilek připravit demonstraci, o níž se bude mluvit všude? Nabídnou alternativu k Babišovi, nebo ho budou pouze kritizovat? Tyto otázky se vznášely vzduchem již několik týdnů před sobotní akcí. Všechno již nyní víme a o odpovědích se dá hovořit jako o uspokojivých.

archiv

Podle Babišovy rétoriky by se dalo říci, že bylo hezky a lidi přišli na koncert. Pokud se o akci, kde zazní čtyři písně, dá hovořit jako o koncertu, má premiér pravdu. Jen se plete v tom, jaké jsou důvody, které 300 tisíc lidí přivedou na jedno místo. Kdyby si Babiš vzpomněl na svůj telefonát do Lidových novin, ještě předtím, než je koupil, věděl by, o co jde. Tehdy totiž vyhrožoval redaktorovi deníku, aby si uvědomil, že je to jeho tvář na titulu, co dané noviny prodává.

Tentokrát, stejně jako v červnu, totiž také všichni přišli kvůli Babišovi. Konkrétně kvůli tomu, aby dali najevo nesouhlas s jeho panováním. Ukázalo se, že občané nemění názory tak rychle jako ministerský předseda a i po několika měsících části z nich velmi vadí, jak se premiér chová. První otázka má tedy jasnou odpověď: Ano, přišlo hodně lidí. O celkovém počtu ještě proběhne několik argumentačních bitev na sociálních sítích, což však nemění nic na tom, že bylo narváno.

Dramaturgie demonstrace také snese ta nejpřísnější kritéria. Ať už jde o výběr řečníků, nebo prezentovaná témata, Milion chvilek si vzalo ponaučení z června a došlo k velkému posunu v profesionalitě. Už se vytrácí dojem „hurá akce“ a demonstrace cílí přímo na dřeň problému. Méně úsměvů, více přemýšlení. Tak to však současná situace vyžaduje.

Pavel Hofman

A nabídli mladíci z Milionu chvilek víc než jen hesla a pokřiky? Rozhodně. Postupem času se totiž ukazuje, že Mikuláš Minář více dospěl a nad tím, co říká, uvažuje do hloubky. Proto poznal, že bez nabídky řešení problému nedojde k žádné změně. Teď je řada na opozičních politicích. Těm totiž „chvilkaři“ i účastníci demonstrace hodili rukavici a vyzvali je, aby začali konat a pouze nehovořili o nebezpečí z Babišovy strany.

Druhá Letná překonala tu první. Ve všem. Zda budou následovat další „díly“, rozhodne Andrej Babiš. Je však více než pravděpodobné, že se 7. ledna dozvíme, kdy bude mít trojka premiéru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner