Milion chvilek: Jak zvládne letošní volební rok? Nebude to mít lehké

Současný předseda spolku Milion chvilek Benjamin Roll a bývalý předseda spolku Mikuláš Minář ještě v dobách, kdy spolu stáli na jednom pódiu (Milion chvilek pro demokracii)

Současný předseda spolku Milion chvilek Benjamin Roll a bývalý předseda spolku Mikuláš Minář ještě v dobách, kdy spolu stáli na jednom pódiu | FOTO: Milion chvilek pro demokracii

Spolek Milion chvilek zažil v loňském roce velkou změnu. Z jeho čela odešel Mikuláš Minář, který byl do té doby jeho hlavní tváří a který se rozhodl vstoupit do politiky a založit nové politické hnutí. Předsedou spolku se stal jeho dosavadní místopředseda Benjamin Roll. To samo o sobě není úplně jednoduchá situace. Navíc letošní volební rok, který s velkou pravděpodobností může znamenat začátek konce Andreje Babiše v politice, by měl být vlastně jakýmsi vyvrcholením působení Milionu chvilek. Může spolek tenhle finiš zvládnout a nebýt jen matnou vzpomínkou na lepší časy na Letné, nebo v horším případě jen dvojčetem Minářova hnutí?

S odchodem Mikuláše Mináře z Milionu chvilek spolek nezmizel, nezamrzl, ani se nepřestal vyvíjet. Naopak. Hlásí se k tomu, že je největší občanskou iniciativou v České republice. Kromě svého předsedy Benjamina Rolla má i svoji výkonnou ředitelku Marii Jahodovou.

Eric Drooker

Na webové stránce spolku se pak v části s názvem „akční centrum“ lze dočíst, co dělají dobrovolníci Milionu chvilek, co organizátor Milionu chvilek a co dělá Akreditovaný garant Milionu chvilek. V neposlední řadě se zde můžeme dozvědět i to, co je to Výdejní místo Milionu chvilek.

Rychle si tak můžeme vytvořit představu o tom, co vše dnes iniciativa Milion chvilek zahrnuje: „Už dávno nejde jen o pomoc při demonstracích. Záběr aktivit je široký v online i v offline prostoru a jedná se o krátkodobé i dlouhodobé projekty. Protože se blíží parlamentní volby 2021, spustili jsme projekt Rok změny. Uvítáme každou pomocnou ruku,“ uvádí se tu pro zájemce o dobrovolnictví.

Komu to nestačí, může se stát rovnou organizátorem Milionu chvilek, ten: „Pořádá akce Milionu chvilek v místě svého bydliště. Může se jednat o protest, besedu s občany nebo třeba přednášku odborníka. S blížícími se volbami 2021 jsou podobné aktivity pro demokracii stále důležitější. Díky organizátorům v Milionové síti se daří aktivizovat občanskou společnost po celé naší zemi.“

Místní skupiny a výdejní místa

Vyšší liga jsou pak ovšem akreditovaní garanti, kteří oficiálně pořádají akce pod hlavičkou Milionu chvilek: „Přidělíme Vám logo Místní skupiny, budete uvedeni na mapě Milionové sítě a dostanete přístup nejen k našim materiálům, ale také k dalším vzdělávacím a inspirativním programům. Díky pravidelnému setkávání s ostatními garanty budete mít možnost podílet se na směřování Milionu chvilek a při Vašich aktivitách Vám poskytneme maximální podporu. Akreditací se zavazujete dodržovat Principy, pravidla a hodnoty Milionové sítě. Mezi akreditovaná místa patří vesnice, města, ale i jednotlivé městské části Prahy,“ píše se na webových stránkách Milionu chvilek.

Ilustrační foto (ČTK)

Výdejní místo materiálů Milionu chvilek si potom může zřídit každý, kdo provozuje obchod, knihovnu, kavárnu či jiné místo s pravidelnou otevírací dobou. Stačí se ozvat a Milion chvilek vám pak pošle aktuální materiály k projektům, letáky, placky, plakáty nebo propisky.

Celé to působí tak, že se Milion chvilek významným způsobem profesionalizuje a byrokratizuje a od organizátora velkých demonstrací na Letné se posouvá k jakési obecné platformě občanské angažovanosti nebo, chcete-li, svého druhu franšíze, kdy si můžete vytvořit svoji vlastní „Místní skupinu“ pod zavedenou značkou Milionu chvilek. Spolek se tak se svou Milionovou sítí stává obdobou sítí rychlého občerstvení a mnohých dalších.

S tímto posunem jsou však spojená některá rizika. Jednak to místy může působit trochu legračně, případně to může vytvářet dojem jisté byrokratické centralizace občanského života, kdy všichni aktivisté budou mít své materiály z centrály a vše bude dodané na klíč.

Na druhou stranu je pravda, že tento vývoj není tak úplně nový a Milion chvilek se tímto směrem v nějaké podobě vydává už delší čas. Dlouho to ovšem bylo překryté velkými protesty, které se odehrávaly na Václavském náměstí nebo Letné. Nyní se zdá, že spolek klade mnohem větší důraz právě na svou síť, výdejní místa a působení dobrovolníků, organizátorů a garantů v regionech.

Půl milionu hlasů

Pak je tady ještě jedno riziko, které souvisí s výše uvedeným, ale i s tím, jaké cíle si Milion chvilek klade a jakým způsobem komunikuje navenek. Stačí citovat z toho, co Benjamin Roll uvádí k letošnímu volebnímu roku, o kterém Milion chvilek hovoří jako o Roku změny.

Zmiňuje například to, že spolek vystoupí ze své bubliny: „Soustředíme se na to, abychom k aktivnímu zapojení inspirovali i nové lidi. Ukážeme, že demokracie je přínosná pro život každého občana, ne jen pro úzké, privilegované části společnosti.“ Zdůrazňuje také to, že chtějí „nové lidi“ dostat i k volbám.

Mikuláš Minář (Print screen Lidé PRO)

Benjamin Roll dodává, že Rok změny pro Milion chvilek znamená měsíce mobilizačních akcí, projektů a dobrovolnických kampaní vyzývajících k volební účasti a k obraně demokratických principů. Příznivce spolku pak vyzývá, aby ve volbách ukázali, že chtějí zásadní změnu. „Vystupme proto ze své pohodlné ulity. Když každý signatář Milionu chvilek v průběhu roku inspiruje aspoň jednoho nevoliče, nebo voliče populistických a nedemokratických stran, znamená to přeskupení půl milionu hlasů!“ vysvětluje Roll.

Je to skoro navlas to samé jako to, co říká Mikuláš Minář coby zakladatel nového politického hnutí, které půjde do voleb, když sežene půl milionu podpisů. Ano, přesně tolik. Minář pro změnu vybízí k zakládání petičních míst, také vystupuje z bubliny a nabírá dobrovolníky a rovněž chce přitáhnout k volebním urnám nevoliče a bavit se s přehlíženými a nabídnout jim respekt a důstojnost. V čem je to jiné?

Bývalý šéf Milionu chvilek to dělá ve spojení se svým politickým hnutím a současný předseda spolku to dává do vztahu s demokracií, lidskou důstojností, spravedlností a svobodou a hovoří obecně o vítězství demokratických stran ve sněmovních volbách, kterému chtějí napomoci.

Bohužel celé to pak působí jako občanské podhoubí, opora a zázemí Minářova hnutí, kdy jejich výstupy jsou v mnoha případech bezmála zaměnitelné. Milion chvilek se tak na jedná straně zdá být stále při životě a plný energie a chuti vyvíjet činnost, která by byla prospěšná a užitečná pro demokracii v České republice; je ale důležité, aby navenek nepůsobil, byť zřejmě nezáměrně, jako dvojče, nebo dokonce ještě hůř jako stín Lidí PRO. To by byla velká škoda, byť vzhledem ke stejným východiskům, mentálnímu nastavení a celkové blízkosti to není zcela překvapivé a asi nebude úplně jednoduché tomu zabránit, je však dobré na to myslet a pokusit se o to.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články