Milion chvilek po zvolení Křečka: Demonstrace začnou 1. března

Mikuláš Minář (FB Milion chvilek pro demokracii)

Mikuláš Minář | FOTO: FB Milion chvilek pro demokracii

Jak spolek Milion chvilek pro demokracii avizoval před středeční volbou ombudsmana, tak učinil. Nové demonstrace začnou v neděli 1. března pochodem z Hradčanského na Staroměstské náměstí. Podrobnosti o spuštění další vlny protestních akcích ve zbytku krajských měst pak oznámí tuto neděli.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

I když zástupci spolku připustili, že pražský pochod bude věnován především osobě nového ochránce veřejných práv, hlavním tématem má být boj proti pokračujícímu ničení demokratických institucí.

Krok od Polska a Maďarska

„Zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem není největším problémem naší země. Je to jen další ilustrace toho, co se v naší zemi už delší čas děje – někteří legitimně zvolení politici zneužívají svou moc k tomu, aby politicky ovládli a zničili demokratické instituce. Pokud to takhle půjde dál, stane se nakonec to, co v Maďarsku či Polsku,“ říká předseda spolku Mikuláš Minář.

„Justice, média, státní správa a veřejné zakázky budou podřízené politikům. V takové situaci už nelze hovořit o zcela svobodných volbách, protože vládní politici mají naprosto odlišné možnosti než opoziční. Vládní politici se zabetonují u moci pokřivením celého systému,“ dodává.

Vládní většina podpořená SPD a KSČM

Dále hovoří spolek i o účelové koalici ANO, SPD, KSČM a Hradu za asistence části ČSSD, která má právě napomáhat postupně a systematicky tyto důležité demokratické instituce rozkládat. „Mají kontrolovat pravidla a sloužit všem občanům, nikoli vybraným politikům.“

Další ohrožení veřejnoprávních médií

Zároveň zástupci spolku připomínali i blížící se volbu nových členů do Rady České televize a Rady Českého rozhlasu. „Velmi brzy by mohla být další napadenou klíčovou institucí veřejnoprávní média. Podle výběru užšího okruhu kandidátů je vážný důvod k obavám, že by to mohl být jeden z kroků na cestě k omezení či likvidaci jejich nezávislosti na politicích,“ uvádějí další zástupci spolku.

Stanislav Křeček  (ČTK)

Spolek připomněl i několik příkladů ohrožení z posledních let:

  • Předsedou vlády je trestně stíhaný normalizační komunista a agent StB v obrovském střetu zájmů. Vlastní jeden z největších mediálních domů, který inkasuje z veřejných rozpočtů velké peníze.
  • Státní správa hájí zájmy Agrofertu namísto prosazování zájmu občanů. Premiér si bere občany České republiky jako rukojmí.
  • Policie navrhla obžalovat předsedu vlády. Den poté byl náhle vyměněn ministr spravedlnosti.
  • Nová ministryně, která je otevřeně napojená na Hrad a hájí zájmy Andreje Babiše, chystá novelu, jež má posílit vliv politiků na výběr nejvyššího státního zástupce.

„Zvolení politici zneužívají moc k ničení institucí a systému. Chceme se proti tomu ozvat. Chceme to nahlas pojmenovat. Chceme dát najevo odhodlání tomu čelit. Je to naše ústavní právo. Je to naše občanská povinnost. Ať je každému jasné, co se v naší zemi děje,“ uzavírá Minář.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]