Milion chvilek představil nové ultimátum pro Andreje Babiše. Víme, co požaduje

Současný předseda spolku Milion chvilek Benjamin Roll a bývalý předseda spolku Mikuláš Minář ještě v dobách, kdy spolu stáli na jednom pódiu (Milion chvilek pro demokracii)

Současný předseda spolku Milion chvilek Benjamin Roll a bývalý předseda spolku Mikuláš Minář ještě v dobách, kdy spolu stáli na jednom pódiu | FOTO: Milion chvilek pro demokracii

Pár dní před druhou demonstrací na Letné oznámili zástupci Milionu chvilek pro demokracii svou novou vizi. Podle předsedy spolku Mikuláše Mináře existuje dnes ještě více důvodů k protestům než v červnu. Premiéra Andreje Babiše (ANO) proto v sobotu demonstrující občané znovu postaví před jasné rozhodnutí. Buď se zbaví Agrofertu včetně médií a odvolá ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO), nebo má odstoupit. Zároveň organizátoři protestů zvyšují tlak i na opoziční demokratické strany.

„Třicet let po Sametové revoluci naše demokracie nevzkvétá. Nemáme mnoho důvodů k optimismu,“ začal své vystoupení Mikuláš Minář. Záměrně tak použil odkaz na slova prezidenta Václava Havla z prvního prezidentského projevu z roku 1990.

Organizátoři upozorňují na přetrvávající obavy, že justice i veřejnoprávní média jsou v ohrožení. „Zneužití moci ze strany Miloše Zeman a Andreje Babiše volá do nebe.“ Proto má být připravovaná demonstrace na Letné jasným vzkazem ze strany veřejnosti, že nejvyšší ústavní činitelé musí s postojem kritické části veřejnosti počítat.

„Důvodů k protestu máme více než na jaře – obavy z účelové výměny ministra spravedlnosti se potvrdily, střet zájmů premiéra se potvrdil. Andrej Babiš zneužívá moc politickou, aby podpořil svůj byznys,“ uvedl dále Minář. Zopakoval, že respektují výsledky voleb, ale nehodlají tolerovat zneužívání moci a porušování pravidel. „Ty musí platit pro všechny stejně,“ dodal.

Avšak na tvrzení, že nebylo správné jít do ulic již během zářijového zastavení trestního stíhání, stále trvají. „Zastavení bylo slabě odůvodněné, ale jasně jsme řekli, že nebudeme demonstrovat za změnu verdiktu státního zástupce. Můžeme to rozhodnutí kritizovat, ale demonstrace by byla namístě, kdybychom měli jasný důkaz, že došlo k nějaké manipulaci, že premiér či Marie Benešová nařídili státnímu zástupci, jak má rozhodnout. Ale to prostě nemáme,“ odpověděl Minář na dotazy deníku FORUM 24.

Opoziční strany musí konat

Místopředseda spolku Benjamin Roll dále veřejnosti představil apel na opoziční strany. „Na Letné vyzveme opoziční demokratické strany, aby do roka a do dne přišly s řešením oslabených voličských preferencí, tak aby hlasy neměly poloviční váhu,“ uvedl s odkazem na změnu přepočtu hlasů, kterou prosadili Miloš Zeman a Václav Klaus na sklonku minulého tisíciletí.

Nepolevíme, dokud Andrej Babiš neodstoupí

Pokud Babiš jejich požadavek nesplní, představili čtyři důvody, proč by mělo nyní cenu znovu vyjít do ulic. Patří k nim ohrožení nezávislosti justice, snaha o ovládnutí veřejnoprávních médií, střet zájmů, který by dopadl na čerpání unijních dotací, či zneužití prezidentské abolice pro premiéra. „Červené čáry vymezují hřiště pro politickou hru, jakmile dojde k jejich porušení, musíme vyjít ven. Občanská společnost funguje jako hlídací pes. Andrej Babiš získal příliš mnoho žlutých karet, nyní už je postaven mimo hru.“

Dominika Jeřábková

Zástupci Milionu chvilek na tiskové konferenci

 

Letná 2 se blíží

V sobotu na Letné mají být například sedláci z českého venkova, kteří přijedou na traktorech. Dále vystoupí tehdejší moderátor akcí na Letné Václav Malý, chartistka Dana Němcová nebo Jana Filipová, která žalovala premiéra za slova, že demonstranti byli placeni. Závěrem prozradili i vystoupení písničkáře Jaroslava Hutky, který zahraje píseň „Náměšť“.

Vedle toho se budou konat podpůrné akce napříč celým světem. Jen namátkou půjde například o Tokio, Berlín, Chicago, Nový Zéland nebo Barcelonu.

Nejsme politici

Předseda spolku Mikuláš Minář zároveň odmítl tvrzení, že si během léta „hodili nohy nahoru a nic nedělali“. V sobotu plánují představit i novou podpisovou výzvu, která by měla reflektovat současný vývoj situace.

Nakonec zopakoval, že nejsou a nikdy nebudou politici. Svou roli nevidí v prosazování politických programů, ale v pozici hlídacího psa, který dohlíží na aktuální čtyři výše zmíněné červené čáry. Jejich představu „zahradníka“  reprezentuje i úloha kultivace veřejného prostoru.

„Letná byla zhmotněním úsilí všech našich podporovatelů,“ sdělila novinářům členka Veronika Vendlová. I přes odhady chladnějšího počasí stále věří, že se jim červnový úspěch podaří zopakovat. „Přijďte, i když, jak říká premiér ,nebude hezky‘,“ vyzývá Minář.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]