Milion chvilek pro legraci. Teď tedy budeme chodit na on-line demonstrace

Demonstrace Milionu chvilek na Staroměstském náměstí v Praze (ČTK)

Demonstrace Milionu chvilek na Staroměstském náměstí v Praze | FOTO: ČTK

Když spolek Milion chvilek pro demokracii uspořádal protivládní demonstraci, která dodržovala vládní opatření, bylo to trochu směšné, ale pochopitelné. Teď ale absurdita našla novou úroveň. V pondělí 16. listopadu, rok poté, co se podruhé podařilo naplnit pražskou Letnou, se koná další protest. Jenže to má háček – koná se on-line.

Demonstrace má název Rok změny: Začínáme! a koná se tedy pouze na internetu. Zajímavých je hned několik věcí. Tak za prvé demonstrace, kdy nikdo reálně nevidí a neslyší její účastníky, z povahy věci nemá smysl. Je to asi stejně opravdové jako očekávání, že z používání Google Street View budeme mít stejný p(r)ožitek jako z toho, pokud se budeme procházet ulicemi v Římě.

Je samozřejmě chvályhodné, že aktivisté odmítají politku autoritářů a uspořádání, v němž vládne střet zájmů. Ale tahle akce je natolik dětinsky pojatá, že se jí ti, proti kterým je namířena, mohou skutečně jen a jen vysmát.

Milion chvilek pro demokracii připomíná, že demokratické politické strany byly vyzvány ke spojování, aby bylo možné porazit hnutí ANO Andreje Babiše. „Plány už se rýsují a je čas o nich mluvit nahlas. Ve vzduchu totiž stále visí mnoho tíživých otázek: Co v příštím roce udělat pro to, aby u voleb 2021 vyhráli demokraté? Jak z parlamentu dostat populisty, kteří si z důvěry lidí udělali vlastní byznys?“

Bohužel i zde jsou problematické aspekty. Demonstrace proti Babišovi a jeho vládě byly pořádány Milionem chvilek, avšak zástupce spolku to neopravňuje soudit demokratické politiky a jejich činy. Tito politici se snaží dohodnout, snaží se něco udělat, ale mohou kkonat pouze v mantinelech svých stran – o tom je totiž demokracie. O dohodě, o pravidlech, o mandátech. Nikoli o prázdných výzvách, jejichž plnění si poté někdo vynucuje.

Dále je bohužel nutné připomenout, že ač se v současnosti rýsuje vznik hned dvou předvolebních koalic, ten, kdo se pokusil do toho všeho takzvaně hodit vidle, byl zakladatel spolku Milion chvilek Mikuláš Minář, který se rozhodl vstoupit do politiky. Na tom by nebylo nic tak špatného, pokud by nedeklaroval, že bude zakládat novou politickou stranu. Koho tím oslabí, to je předem jasné.

On-line demonstrace Milionu chvilek proběhne bez větší pozornosti. Je to jen další důkaz toho, že energie z loňských demonstrací byla poněkud promrhána. V jednotlivých občanech ale samozřejmě stále je, a tak musíme věřit, že se přetaví ve volební výsledek pro dospělé, fungující a hlavně opravdové demokratické strany. Protože svět je za okny, nikoli na internetu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]