Milion chvilek žaluje Filipa. Komunisté lžou neustále, lež o útoku na nemocnici jim už ale projít nesmí

Vojtěch Filip (KSČM) (ČT)

Vojtěch Filip (KSČM) | FOTO: ČT

Předseda komunistů Vojtěch Filip se odmítl omluvit demokratickým aktivistům za křivé nařčení ze zosnování prosincového kyberútoku na benešovskou nemocnici. Spolek Milion chvilek pro demokracii na něj proto podává trestní oznámení pro pomluvu. Důslednost je namístě. Není v pořádku, že jiné lži komunistům procházejí, tato je ale z několika důvodů zcela mimořádná a projít jim v žádném případě nesmí.

Milion chvilek onen vyděračský útok na benešovskou nemocnici dílem oprávněně označuje za teroristický. Skupina ruských hackerů totiž virem Ryuk plošně napadla strategické ICT systémy zmíněné nemocnice a významně omezila její provoz, neboť nešel spustit žádný laboratorní ani jiný přístroj včetně počítačové sítě. Útok tak, kromě čtyřicetimilionové škody, bez přehánění ohrozil na životě náhodné nevinné lidi, a právě tím měl blízko teroristickému činu. Rozdíl byl jen v tom, že oběti na životech nebývají cílem, ale potenciálním vedlejším efektem podobných útoků.

Předmětný kyberútok tedy měl některé znaky teroristického činu. Zároveň se týkal celé společnosti, protože kdokoli se může kdykoli ocitnout v kterékoli nemocnici. Předmětný kyberútok tak spadal do situací, které obvykle sjednocují názorové protivníky i odvěké nepřátele. Předseda KSČM Vojtěch Filip za těchto okolností ovšem s konečnou platností odhalil svůj charakter, když potenciálně celospolečenské hrozby zneužil k útoku na uskupení, které vzešlo z občanské společnosti.

Komunisté lžou běžně a běžnou reakcí po odeznění prvotního šoku na jejich stále troufalejší neomalenosti je mávnutí rukou. Co chcete od bolševiků, provází gesto rezignace řečnická otázka. Komunisté lžou o mezinárodně politickém dění, kdy pravidelně a doslovně přejímají propagandu temných sil od Kremlu přes režim Bašára Asada až po Severní Koreu. Lžou i o dějinných zvratech v Československu, bagatelizují justiční vraždy svých oponentů, ruskou invazi i decimování této země během normalizace. Zvykli jsme si, že lež je způsob jejich fungování, a podceňujeme, že v ní našli i účinnou zbraň.

Směřovat útok do významného segmentu společnosti ve chvíli jejího ohrožení, to už není žádné „přicmrndávání“ Kremlu papouškováním vět Dmitrije Peskova, ale důkaz  odhodlání škodit i v krajní nouzi. Je to svého druhu varování, kam až společnost nechala komunisty a další krajní populisty zajít. Z Filipova křivého nařčení plyne i výzva části médií, aby konečně upustila od editoriální politiky „vyvažování“ lží.

Status Milionu Chvilek k neochotě Vojtěcha Filipa reflektovat svůj čin:

Panu Filipovi jsme 14. 1. poslali předžalobní výzvu a žádali jsme omluvu za jeho lživé nařčení Milionu chvilek z kybernetického teroristického útoku na nemocnici v Benešově.

Namísto omluvy poslal výmluvu:

1) Vymlouvá se, že jednání ÚV KSČM bylo prý neveřejné – to je pravda, ale přepis byl zveřejněn na webu KSČM + v Haló novinách.

2) Vymlouvá se, že nejmenoval přímo „Milion chvilek“ – to je pravda, ale v jedné větě spojil organizátora akcí na Letné (= MCH), na Hlavním nádražím (= MCH) a teroristického útoku na nemocnici Benešov.

3) Vymlouvá se, že se může od spojení Milionu chvilek s útokem distancovat, avšak omluvit se nehodlá. Tento „distanc“ by v podstatě znamenal veřejné oznámení, že jsme lhali o jeho výrocích.

Chtěli jsme omluvu, nikoli výmluvu. Do konce ledna podáme žalobu.

Poznámka: Vojtěch Filip má právnické vzdělání, jeho konstrukce ale vykazuje slabá místa. Ozřejmuje to komentář jednoho z diskutujících pod statusem Milionu chvilek:

Lhát a dvojsmyslně pomlouvat je dovoleno na jednání UV KSČM?  A když jste věděl, kdo tu nemocnici napadl, proč jste to neoznámil policii? Nejste náhodou tím pádem spolupachatel?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]