Milion sem, milion tam. Ministryně financí Schillerová má chaos v číslech

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO)  (ČTK)

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) | FOTO: ČTK

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v pátek navštívila českobudějovické očkovací centrum. Svým výletem se následně pochlubila na sociálních sítích. Fotografii z jihu Čech doplnila informací o celkovém počtu naočkovaných. Podle šéfky státní kasy jich je v Česku už přes tři miliony. Oficiální data ministerstva zdravotnictví však v tu chvíli hovořila úplně o jiných číslech. 

„Už máme přes 3 miliony naočkovaných. Na průběh očkování jsem se přijela podívat do OČKA v Českých Budějovicích. No a kdo jiný mi může být lepším průvodcem než pan hejtman MUDr. Martin Kuba,“ objevilo se v pátek odpoledne na facebookové stránce ministryně Aleny Schillerové. 

Andrej Babiš před sídlem Agrofertu (ČTK)

Ve stejný den však mluvil ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) na tiskové konferenci o jiných číslech. „Celkově máme 2 miliony lidí, kterým už jehla pronikla do kůže alespoň s jednou očkovací dávkou. Jeden milion je pak plně naočkován,“ řekl šéf resortu zdravotnictví. 

Jeho slova potvrzovala také oficiální data na webu ministerstva. Z nich vyplývalo, že ve čtvrtek 29. dubna večer bylo v Česku 2 090 202 lidí, kterým už byla podána alespoň jedna dávka vakcíny proti covidu-19. Kompletně bylo naočkováno 995 874 osob.

Na webu resortu zdravotnictví se však objevuje i číslo tři miliony, konkrétně 3 086 076. Nejde však o počet naočkovaných, ale o množství aplikovaných dávek, což je zásadní rozdíl. 

Dvě hodiny po zveřejnění se příspěvek ministryně Schillerové změnil. Už máme přes 3 miliony aplikovaných dávek. Na průběh očkování jsem se přijela podívat do OČKA v Českých Budějovicích. No a kdo jiný mi může být lepším průvodcem než pan hejtman MUDr. Martin Kuba,“ píše se nyní na facebookové stránce šéfky státní kasy. (Příspěvek jazykově upraven redakcí.)

Facebook/Alena Schillerová

Úpravy příspěvku na facebookové stránce Aleny Schillerové | FOTO: Facebook/Alena Schillerová

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]