Milion za Babiše. Česko musí kvůli střetu zájmů zaplatit pokutu

Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Evropská unie

Evropská komise zveřejnila dokument, v němž je uvedena pokuta pro Českou republiku za chyby v zemědělských dotacích. Je v ní zahrnuta i sankce za střet zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Celková částka pak převyšuje 85 milionů korun, informoval o tom Český rozhlas.

„Prováděcí rozhodnutí, které je dostupné ve Věstníku EU, bylo zveřejněno dne 10. 6. 2022,“ prohlásila vedoucí tiskového oddělení Státního zemědělského intervenčního fondu Luďka Raimondová. Toto prováděcí rozhodnutí informuje o vyloučení některých výdajů v rámci Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova a součástí vyloučených výdajů je i poskytnutá dotace na projekt šetřený z důvodu střetu zájmů.

(FORUM 24)

„Po zahájení auditu Evropské komise fond pozastavil administraci plateb, které byly předmětem šetření, takže České republice žádná škoda nevznikla,“ dodala Raimondová. Rozhodným datem pro pozastavení administrace byl 2. srpen 2018. V současnosti běží dvouměsíční lhůta, během které může Česká republika podat žalobu na neplatnost tohoto rozhodnutí.

Sankce za střet zájmů Andreje Babiše se pohybuje ve výši 31 000 euro, tedy přibližně 1,1 milionu korun, řekla pro FORUM 24 Luďka Raimondová. Je to výsledek auditu, který na začátku roku 2019 prokázal Babišův střet zájmů. Majitel hnutí ANO a expremiér Babiš jakýkoliv střet zájmů od počátku odmítal, stejně jako jeho Agrofert. Celkově se pak za všechna pochybení v oblasti zemědělských dotací jedná o částku přibližně 3,3 milionu eur, tedy více než 85 milionů korun.

„Fond zpracoval varianty dalšího možného postupu. Nyní očekává schválení konkrétní varianty, podle které bude dále postupovat,“ uvedla Raimondová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články