Milion za rok. Tolik si vydělal Arenberger pronájmem svých objektů nemocnici, kde dělá ředitele

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) (Úřad vlády ČR)

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) | FOTO: Úřad vlády ČR

Bývalý ministr zdravotnictví Petr Arenberger odstoupil po 48 dnech z funkce kvůli rozsáhlým majetkovým nesrovnalostem. Jednou z těchto nesrovnalostí byl i pronájem vlastního objektu vinohradské fakultní nemocnici, kde zároveň působí na ředitelském postu. Jen za tento pronájem si přišel na 8 milionů korun. Zjistil to server Seznam Zprávy.

V roce 2010 zakoupil bývalý ministr zdravotnictví Petr Arenberger pozemek ve středočeské vesnici Netřeba. O tři roky později jej začal pronajímat Fakultní nemocnici Královské Vinohrady na ukládání zdravotní dokumentace. Ze smluv, které získal server Seznam Zprávy, vyplývá, že si za uplynulých osm let tímto způsobem přišel na 7,8 milionu korun. Pronajímaná plocha se však postupem času zdvojnásobila.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

V počátku dostával každý měsíc od nemocnice zhruba 58 tisíc korun, v posledních dvou a půl letech již 107 tisíc. To znamená, že si za loňský rok vydělal téměř 1,3 milionu korun bez DPH. Ani tady to nekončí – nemocnice platí Arenbergerovi také veškerou spotřebovanou energii a další služby.

Když nastoupil Arenberger do čela resortu, snížil nájemné na symbolickou korunu. Jakou sazbu si však účtuje nyní, když před několika týdny z této funkce odstoupil, to není jasné – vedení nemocnice to odmítá sdělit. „Vzhledem k probíhající kontrole ministerstva se nebudeme až do jejího ukončení ve věci archivu nijak vyjadřovat,“ uvedla mluvčí vinohradské nemocnice Tereza Romanová.

Podle informací redakce příjmy z nájemného od nemocnice už trojnásobně překročily cenu, za kterou Arenberger pořídil celý areál. Rozhodnutí o pronájmu přišlo již v roce 2012, kdy lékař v nemocnici působil jako náměstek.

Arenberger veškerá obvinění odmítá. „Co jsem poté zažil, připomínalo mediální lynč, ne seriózní zpravodajství,“ prohlásil během tiskové konference při rezignaci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]