Milionář musí strhnout svůj zámek za 1,5 miliardy korun. Neměl na něj stavební povolení

Chateau Diter (archiv Chateau Diter)

Chateau Diter | FOTO: archiv Chateau Diter

Ani bohatí lidé si nemohou dovolit vše. Určitě ne třeba ve francouzské Provence. Tam totiž nyní nařídili strhnout toskánský palác v ceně zhruba 70 milionů dolarů (1,5 miliardy korun). Podle deníku New York Post je důvod jednoduchý. Majitel neměl potřebná povolení ke stavbě. 

Britský vývojář Patrick Diter si zřejmě myslel, že si jako milionář může dělat, co se mu zlíbí. Nyní, po desetiletém soudním sporu o svůj zámek Château Diter, však už ví, že minimálně ve Francii tomu tak není. Tamní nejvyšší odvolací soud totiž milionáři nařídil, aby do 18 měsíců své sídlo srovnal se zemí.

Nemovitost poblíž Monaka má podle deníku dva helipady, bazén se slanou vodou, „středověký“ klášter, zvonici, skleník a 17 akrů zahrad, vinic, olivových hájů a rybníků s liliemi. 

V paláci s 18 ložnicemi najdeme lustry a krby z 15. století i fresky. K dispozici je také recepce, knihovna, promítací místnost, salonky, jídelny, parní lázeň, kuchyň pro zaměstnance a sklep s místností pro ochutnávky vín.

Diter se brání tvrzením, že měl stavební povolení ústně slíbené od starosty. S výstavbou však začal dřív, než dostal úřední dokument v papírové podobě. Navíc se povolení nevztahovalo na všechny práce, které na pozemku proběhly, ale pouze na „malé rozšíření“ původního statku.

repro youtube.com
Château Diter (zdroj: repro youtube.com)

Problém měl Diter i s ekology. Dvoukilometrovou příjezdovou cestu totiž nechal vydláždit přes chráněné území. Ani to však nebyla největší potíž. Tou se staly hlasité párty, které milionář na svém zámku pořádal. Kvůli nim se zdejší obyvatelé přičinili o to, aby úřady rozhodly o zbourání luxusní rezidence.

Diter se však nevzdává a chce celou kauzu hnát až k Evropskému soudu pro lidská práva. „To je směšné. Nikdo neporušil lidská práva Patricka Ditera. Jeho práva byla zohledněna, jak to jen šlo,“ uvedl místní úředník.

Pokud bude zámek v červnu 2022 pořád stát, Brit bude muset každý den zaplatit pokutu 600 dolarů. Za rok by to bylo 220 000 dolarů (v přepočtu přes 4,5 milionu korun).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články