Milionové pokuty za porušení opatření. Vláda schválila novelu krizového zákona

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček (archiv ČSSD)

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček | FOTO: archiv ČSSD

Vláda na svém pondělním zasedání schválila novelu zákona, která umožní přísnější postihy za porušení vládních nařízení. Kabinet tímto chce vyřešit současný problém, kdy občan pokutu dostat může, ale podnikatel nikoli. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který zastupoval svého stranického kolegu a ministra vnitra Jana Hamáčka. 

Podle novely z pera ministerstva vnitra by za porušování protikoronavirových nařízení vlády hrozila fyzickým osobám pokuta až do výše 50 tisíc korun. Právnické osoby by pak mohly zaplatit až 3 miliony korun.

Předseda ČSSD Jan Hamáček (FB Jana Hamáčka)

„Jestliže dneska fyzické osoby bylo možné pokutovat maximálně 20 tisíci korunami a u právnických osob nebylo možné dát jakýkoli postih vůbec, novela navrhuje, aby pokuta fyzickým osobám mohla jít až na 50 000 korun, v případě právnických osob až tři miliony korun,“ vysvětlil za Jana Hamáčka ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

„Ukázalo se, že jsme schopni postihovat porušování nařízení ministerstva zdravotnictví. Je ale komplikovanější postupovat proti těm, kteří porušují nařízení vlády,“ doplnil na tiskové konferenci po pondělním jednání vlády Zaorálek s tím, že problematické je postihovat například situace, které se týkají uzavření restaurací.

Před poslance by se měl návrh dostat ještě tento týden. Vláda chce, aby Poslanecká sněmovna předlohu projednala ve stavu legislativní nouze.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]