Lež přichází z Kremlu

Srpen 1968 (archiv F24)

Srpen 1968 | FOTO: archiv F24

Příspěvek Leonida Maslovského (leteckého inženýra a dlouholetého náměstka ředitele v leteckém závodě, totálního laika v oboru historie) na stránce televize ruského ministerstva obrany Zvězda u nás právem vyvolal pobouření. Sovětská invaze v roce 1968 je tam líčena jako záchrana před převratem podněcovaným zlým Západem, autor se otírá i o Jana Palacha.

Příspěvek lze těžko brát jako náhodu, když vyšel právě během návštěvy našeho prezidenta v Rusku. Objevily se už spekulace o tom, že jde o pouhou kouřovou clonu pro Miloše Zemana, která mu má u nás pomoci získat sympatie.

Leonid Maslovskij a televize Zvězda ovšem nejsou žádnými výjimkami. Podobné drzé lži bylo možné přečíst si 18. srpna třeba v Litěraturnoj gazetě od historika (!) Andreje Fursova nebo ve stejný den na ruském nacionalistickém serveru Stoletie.ru (oblíbeném to webu našich kremlofilních vlastenců) v článku Valerije Panova „Poznámky okupanta“. Nikolaj Starikov, milovaný našimi komunisty a tzv. Slovany, na svém webu 20. srpna napsal o tom, že SSSR zachránil Československo před událostmi, jaké se odehrály v Maďarsku, a odkázal na Panovovův text. Naprostým chucpe ovšem je jeho loňské video, ve kterém přebírá lež o Palachovi a „studeném ohni“ a kde tvrdí, že se v roce 1968 u nás dostali k moci „takoví komunisté-majdanisté“ (více v textu Ruská okupace v pěti obrazech).

V případě Starikova už ale nelze tvrdit, že jde o nějakého pomateného pisálka. Starikov je vystudovaný ekonom, je známou osobností a ekonomickým šéfem petrohradské pobočky televize První kanál (to je ona stanice, která vyrobila pseudohistorický seriál Zapomenutí vůdci a která systematicky šíří kremelské lži), především však je členem think-tanku Izborský klub, jehož založení v roce 2012 inicioval Vladimir Putin a který generuje nestydatou velkoruskou imperialistickou propagandu (některé příspěvky od přítelkyně Václava Klause, pseudohistoričky Natalie Naročnické či od význačného ruského antisemity Alexandra Prochanova a dalších „odborníků“ z Izborského klubu si můžete přečíst v článku Izborský klub: Putinova ideologická komise a my).

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]