Předsedou senátu zůstane Miloš Vystrčil (ODS). Podle dohod senátorských frakcí byl jediným kandidátem. V tajné volbě dostal 73 ze 77 hlasů. Místopředsedové budou podle dohod senátorských klubů čtyři místo původních pěti.
„Mám velkou radost, že Miloš Vystrčil obhájil funkci předsedy senátu s tak velkou podporou a může pokračovat ve své práci. Je to důležité pro senát i celou Českou republiku,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.
Výsledky hlasování o předsedovi Senátu oznámil předseda volební komise Jan Tecl (ODS), tři hlasy byly podle něj neplatné. Vystrčil po volbě uvedl, že si důvěry cení. Požádal senátory, aby vůči němu nadále zůstali „vlídní, ale neúprosní“.
Současný šéf horní komory českého Parlamentu Vystrčil se v politice pohybuje od začátku 90. let. V minulosti byl někdejší středoškolský učitel mimo jiné starostou Telče a hejtmanem Vysočiny, dodnes zasedá v zastupitelstvech města i kraje. Patřil také k zakládajícím členům ODS, v současnosti je sedmým rokem jedním z místopředsedů strany.
Do senátu byl Vystrčil poprvé zvolen v říjnu 2010, nahradil tehdy dlouholetého jihlavského senátora Václava Jehličku (mimo jiné ministra kultury z let 2007 až 2009), který v roce 2010 už nekandidoval. Poprvé Vystrčil ve druhém kole jasně porazil kandidáta ČSSD, před čtyřmi let bylo jeho vítězství nad lidoveckým kandidátem méně výrazné.
V senátu působil v organizačním výboru, výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí, podvýboru pro bydlení nebo ve stálé komisi senátu pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury. V listopadu 2016 se stal předsedou senátorského klubu ODS poté, co jeho předchůdce Jaroslava Kuberu zvolili místopředsedou senátu. Letos v únoru Kuberu nahradil i v čele senátu, když jej kolegové zvolil předsedou horní komory poté, co Kubera 20. ledna nečekaně zemřel.
V souvislosti s Vystrčilovým působením v čele senátu se zatím v médiích nejvíce probírala jeho cesta na Tchaj-wan, kterou od loňského roku plánoval už Kubera a nad kterou vyjádřila velkou nelibost Čína. Právě čínský tlak včetně dopisu z velvyslanectví, který týden před smrtí dostal Kubera během novoročního oběda s prezidentem Milošem Zemanem, výrazně ovlivnily Vystrčilovo rozhodnutí. Rozhodl se pro ni i přes to, že cestu nedoporučil prezident Zeman, stejně se podle něj zachovali i premiér Andrej Babiš (ANO), ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO).