Miloš Vystrčil: Jednání o nové vládě mohou začít i bez prezidenta

Petr Fiala a Miloš Vystrčil (oba ODS) (ODS / použito se svolením autora)

Petr Fiala a Miloš Vystrčil (oba ODS) | FOTO: ODS / použito se svolením autora

Ve volebním štábu SPOLU v pražské Truhlářské ulici se v sobotu večer rozjely velké oslavy. Jedním z těch, kdo za potlesku přišel společně s předsedy koaličních stran, je Miloš Vystrčil, předseda senátu za ODS. Ten v krátkém rozhovoru naznačil, co koalici pomohlo k vítězství, i to, zda podnikne ve vztahu k Pražskému hradu a prezidentovi nějakou intervenci ve věci jeho zdravotního stavu.

Co rozhodlo? Co je podle vás to, díky čemu jste vyhráli volby?

Vystupovali jsme jednotně. Jednotlivé strany koalice SPOLU se skvěle doplňují. Navíc skvěle vystupují předsedové koaličních stran, jejich práce během kampaně byla opravdu vynikající.

FORUM 24 (archiv)

Vím, že je to těžké, ale dokážete odhadnout, co teď udělá prezident?

Já myslím, že to není třeba odhadovat. On má podle Ústavy ČR svolat poslaneckou sněmovnu. Pokud tak neučiní, tak se to stane do třiceti dní. Pak může pověřit někoho sestavením vlády. To není jeho povinnost ani právo. To je zvyková věc. Pokud tak neučiní, tak se začne jednat bez prezidenta. Jediný krok, ke kterému je prezident potřeba, je jmenování premiéra a ministrů. Pokud je tady skupina stran, které mají více než 101 mandátů, pak je to jasná věc.

Budete nějak ze své pozice řešit zdravotní stav prezidenta a nejasné informace, které Pražský hrad vydává?

V právním řádu není povinnost informovat o zdraví prezidenta. Věřím, že lidé v jeho okolí vědí, v jakém je stavu a že jsou nositeli zodpovědnosti za jeho zdraví. Teď je potřeba počkat, jak se bude situace dále vyvíjet.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]