Miloš Vystrčil vyčinil vládě, vyzval k solidaritě, očkování a k důvěře v demokracii

Eric Drooker

Předseda senátu Miloš Vystrčil přednesl svůj novoroční projev. Bylo to vystoupení vrcholného politika, které si Česká republika zaslouží. Narozdíl od toho, co předvedl Zeman 26. prosince. Prezident lidem a opozici nadával. Naopak úlisně chválil vládu. Miloš Vystrčil vyčinil neschopné vládě a vyzval k tomu, aby si lidé pomáhali.

Podle očekávání měl Miloš Vystrčil zcela opačný projev než Zeman. Zazněla řada překvapivých slov. Například řekl, že považuje za velkou čest, že může před lidmi vystoupit. Také poděkoval veřejnoprávním médiím za to, že jeho vystoupení vysílají. K médiím se vrátil později ještě jednou, když řekl, že právě nyní jsou veřejnoprávní média zásadní. Projev přednesl živě, Zeman ho předtáčel.

Miloš Vystrčil také poděkoval občanům za to, jak se o sebe dokázali postarat. Řekl, že žijeme v podivné době. Pokud jde o vládu, šéf senátu konstatoval, že zaspala. Naznačil, že by se měl Babiš omluvit. Procházíme další zkouškou, musíme žádat vládu, aby se soustředila na předvídatelnost svých kroků, nejhorší je nejistota. Cítím velkou lítost a modlím se za zemřelé a jejich pozůstalé. Prosím, nevzdávejte se, jsme s vámi, řekl Miloš Vystrčil.

V projevu dále vzpomněl na podnikatele, lidi z kultury, služeb, umělce. Ti jsou nejvíce postiženi. Máme tu omezení základních lidských práv a svobod, například právo podnikat, řekl  a připomněl, že všichni musíme v této době táhnout za jeden provaz. Nesmíme připustit, aby z důvodu státního omezení zkrachovali ti nejodvážnější nebo nejslabší z nás, vyzval předseda senátu, a zmínil také nutnost očkování.

Jsme schopný, hrdý, pracovitý a svobodomyslný národ. Mějme to na mysli. Slušnost není slabost, řekl ke konci svého vystoupení.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]