Miloš Zeman by měl Čechům povolit bojovat v ukrajinské armádě

Ilustrační foto (Ministry of Defense of Ukraine / Wikimedia Commons / cc-by-sa-2.0)

Ilustrační foto | FOTO: Ministry of Defense of Ukraine / Wikimedia Commons / cc-by-sa-2.0

U Kyjeva se bojuje i za Prahu. Ta věta se bohužel bolestně podobá větě „U Madridu bojujeme za Prahu,“ se kterou před druhou světovou válkou odcházeli do Španělska bojovat dobrovolníci proti fašistické vzpouře; ta však uspěla a na další desetiletí zahalila Španělsko do hnědého hávu totality. 

Díval jsem se na fotografie z válečného pekla. Dnes už ikonická postava plačící ženy před dělostřelbou vypáleným panelákem, domem, který byl jejím domovem a který se ruský car Putin v rozporu s celým mezinárodním právem rozhodl zničit, a udělal to. Další fotografie. Jiná žena se zkrvavenou tváří před jiným vypáleným bytovým domem. A věděl jsem, že kdyby to jen trochu šlo, jdu pomoct.

U Kyjeva bojujeme za Prahu

Když se formovali čeští interbrigadisté na pomoc Španělsku proti vzpouře fašisty Franca – v tuto chvíli je jedno, že mezi nimi byla řada komunistů – šli bojovat proti nestvůře, která krátce potom rozpoutala spolu se Stalinem druhou světovou válku. Šli bojovat proti fašismu. Ale fašismus je jen jedna z forem totality. Dnes z východu útočí totalita komunistická, rudá, ruská. Stejně zničující totalita jako nacismus.

(Týdeník FORUM)

Putin vede válku i proti civilistům, jeho bomby a rakety dopadají na civilní cíle, a každý trochu soudný člověk v naší zemi musí vědět, že jde o první krok. Druhým krokem by pro Putina bylo Slovensko, třetím krokem my. Takže je potřeba jej zarazit už při tom kroku prvním. A potřeba jej zastavit, nedovolit ruské armádě obsadit Ukrajinu, a z těch území, které už obsadila, ji vyhnat. Zcela stejně to cítí spousta Čechů.

„Dostáváme hodně žádostí, že lidé tam chtějí jet, ale my to nemůžeme nijakým způsobem koordinovat, je to jejich rozhodnutí, protože víme, že to české zákony nedovolují. Kdyby se někdo rozhodl tam jet, tak to určitě nebude s naší pomocí, protože my české zákony neporušujeme,“ řekl České televizi v sobotu ukrajinský velvyslanec. A ukrajinská vláda dobrovolníky zve. Ovšem – ono se to dle platných zákonů u nás nesmí. „Legislativa to neumožňuje. Jet tam bojovat by bylo porušení mezinárodního práva,“ upozorňuje ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Veronika Bílková z Ústavu mezinárodních vztahů ovšem vysvětlila Lidovým novinám, že existuje možnost, jak legálně bojovat v cizím vojsku, i v našem právním řádu. „Pokud si občan vyžádá a dostane souhlas prezidenta republiky. Právě tato možnost by se nabízela v případě těch občanů ČR, kteří by měli zájem vyslyšet výzvu ukrajinského prezidenta a zúčastnit se bojů na Ukrajině v řadách ukrajinské armády. Lze přitom očekávat, že prezident český by za současné situace k takovým žádostem přistupoval vstřícně.“

Můj nápad není můj

To, co mne napadlo při pohledech na záběry ukrajinských bytových domů rozmasakrovaných ruskou dělostřeleckou palbou, napadlo řadu lidí. Včetně těch politiků, do kterých bych to neřekl. „A co takhle slíbit zastavení trestního stíhání dle par. 321 tr.z. (služba v cizím vojsku) komukoliv, kdo půjde bránit Ukrajinu?“ napsal na svůj twitter směrem k Zemanovi Jan Hamáček. Byla to první rozumná slova, která jsem od tohoto politika slyšel.

Na facebook senátor Václav Láska napsal: „K diskuzi o trestnosti účasti v bojích na straně ukrajinské armády proti okupantům. Myslím si, že takové jednání by trestným činem nebylo. Nebylo by to totiž jednání škodlivé pro společnost (což jednání kvalifikované jako trestný čin být musí). Vede mě k tomu jednoduchá úvaha. Oficiální a veřejně prezentovaný postoj české vlády a českých autorit je „na Ukrajině se bojuje i za nás“. Pokud to někdo vyslyší a pomůže ukrajinské armádě aktivně v tom boji, v čem by byla ta požadovaná škodlivost jeho jednání pro společnost? Je to můj názor a samozřejmě jsem připraven ho hájit i jako advokát pro bono, pokud by kdokoli takovou právní pomoc potřeboval.“

Týdeník FORUM (FORUM 24)

O pár hodin později už – opět na FB – reaguje na hlasy lidí, co se mu po jeho prvním postu ozvali: „Neuvěřitelné. Opravdu mě kontaktují lidé, co chtějí jet bojovat a bránit Ukrajinu. Je to neuvěřitelná statečnost! Chci pro ně udělat víc než jim jen poskytnout pro bono právní pomoc po jejich návratu domů. To jim můžu nabídnout jako advokát. Ale jsem i politik a zákonodárce. Bleskově s týmem připravíme novelu zákona, který jim zajistí úplnou beztrestnost. Zjistili jsme si, co a jak změnit (díky Lukáš Kostínek) a v pondělí to prostě napíšeme. Novelu zákona nabídneme vládě a poslancům. Pokud by ho náhodou nikdo nechtěl (nevěřím, že se tak stane), tak ho předložím v senátu.“

Chce Putin pohřební ohňostroj?

Že při svých projevech Putin nyní mluví jinak, než vždy mluvíval, vidíme všichni. Z rezervovaného a vždy chladného gentlemana se stal slova vztekle vyštěkávající rozhněvanec, jehož projevy svou okázalou teatrálností a agresivitou dohánějí Adolfa Hitlera.  Drobné změny v Putinově fyziognomii, ve tvaru jeho obličeje, připisovaly mnou dotázané profesionálky – kosmetičky a maskérky – botoxu. Ale on to také může být „kortizolový obličej“, změny v obličeji při masivní léčbě velkými dávkami kortikoidů, které někteří pacienti dostávají v pokročilých fázích rakoviny. A drb, že Putin má rakovinu a umírá, jsem slyšel opakovaně.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

I jeho poslední výroky ukazují, že je odhodlán k čemukoliv – jak zoufalí lidé bývají. „Západní země používají nelegitimní sankce. Nařizuji ministrovi obrany a náčelníkovi generálního štábu, aby převedli jaderné síly ruské armády do zvláštního režimu bojové pohotovosti,“ vzkázal o víkendu Putin Západu. Ruský vpád na Ukrajinu se týká nejen Ukrajiny, ale i České republiky a celé planety.

Možná hrajeme o to, aby si Vladimir Vladimirovič nezařídil pohřební ohňostroj, a jako se s pravěkými vládci zabíjeli otroci, chce s sebou Putin do nebytí vzít celou planetu. A pokud šílený plán, jaký ukazuje jeho poslední prohlášení, skutečně má, může ho zastavit jen jediné. Síla. Pohybujeme se v rámci ruské psychiky –  síle rozumí i umírající ruský car. Takže bychom my – zbytek planety – měli držet spolu, a jít Ukrajině na pomoc. Vím, že invalidní důchodce na páteř není na frontě moc platný. Ale kdyby senátor Láska zákon prosadil, nebo Miloš Zeman dal apriorní pardon dobrovolníkům ochotným jít na pomoc Ukrajině? Kdyby situace nastala, asi bych kontaktoval ukrajinskou ambasádu s tím, že jeden chromý sniper je k dispozici, kdyby byl potřeba.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]