Miloš Zeman chtěl uctít památku vlasovců. Před pěti lety

Miloš Zeman (ČTK)

Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Jen idiot nemění své názory, řekl kdysi Miloš Zeman. Svých zásad se drží. Před pěti lety řekl v Českém rozhlase, že svou tehdejší květnovou návštěvou Moskvy hodlá uctít i památku takzvaných vlasovců, tedy padlých příslušníků Ruské osvobozenecké armády, která za druhé světové války bojovala po boku Němců proti sovětským vojákům, ale na konci války pomohla zachránit Prahu.

Většina Rusů dodnes na generála Vlasova a jeho vojáky hledí jako na zrádce. Avšak vlasovci v samém závěru války pomohli ochránit povstaleckou Prahu před německými jednotkami.

Zeman tehdy řekl: „Jedu do Moskvy, abych se poklonil památce mrtvých. Nikoliv živých, ale mrtvých. Památce 20 milionů sovětských občanů včetně vojáků, kteří zahynuli ve Velké vlastenecké válce. To je cíl mé návštěvy. A to je všechno,“ řekl Zeman ke sporům o svou moskevskou cestu. Připomeňme, že to bylo po anexi Krymu, kdy se Rusko projevilo jako okupant a porušovatel mezinárodního práva.

Na dotaz, zda by nebylo záhodno na státní úrovni po 70 letech uctít i památku vlasovců, kteří zachránili Prahu, Zeman odvětil, že vlasovci páchali i špatnosti, ale nakonec se jim povedla i jedna dobrá věc.

„… má účast na akcích v Moskvě bude k uctění památky všech sovětských občanů včetně vojáků takzvané osvobozenecké armády. Plně s vámi souhlasím, že (za Pražského povstání) už nebyli pod německým velením,“ řekl Zeman v interview zveřejněném v ruštině na stránkách Českého rozhlasu. „Je to jako s lidským životem. Uděláte špatné skutky, které Vlasov samozřejmě udělal, ale na konci svého života uděláte jednu dobrou věc. Vlasovovi vojáci byli také Rusové,“ dodal.

Připomeňme, že dnes je Hrad spolu s komunisty a všelijakými vlastenci v čele těch, kdo bojují proti údajnému přepisování historie a zcela vymazávají i temnější počiny sovětských ozbrojených složek, například zatýkání NKVD na našem území. Tomu padli za oběť třeba bývalí exulanti z bolševického Ruska, mezitím již českoslovenští občané, kteří pak končili své životy v táborech Gulagu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]