Miloš Zeman jako kůl v plotě

ČTK

Bojovník za pravdu Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Miloš Zeman je lidumil. Nezvěstného čínského poradce, stíhaného doma pro korupci, jmenoval do funkce z lítosti. Prý kvůli půlce žaludku, o kterou přišel po operaci, svěřil se prezident bulváru. Už beztak tristní personální politika Hradu tak přináší dosud netušené možnosti. Ke kariéře v prezidentské kanceláři zjevně stačí tklivý příběh a bumážka z Moskvy nebo Pekingu. Kdo bude hlavu státu dál učit stabilizovat společnost, se zatím neví.

Lekci z čínského podnikání, završenou krachem firmy CEFC, ausgerechnet pod vedením stíhaného čínského poradce a její následné znárodnění čínskou vládou už prezident dostal. Přesto dál vzdychá obdivem. Vrásky mu ale přidělávají i jinde. Po zmizelém Číňanovi teď přijde i o tři učitele normalizace, vyhoštěné z ruské ambasády za novičok použitý proti ruskému exšpiónovi a desítkám nevinných v Británii. Že jde o bolestné šlápnutí na kuří oko, potvrzuje Zemanova pátračka po údajném původu bojové látky, kterou zaúkoloval české tajné služby. Její původ totiž Kreml hodil na Českou republiku bez ohledu na družbu s Hradem. Zeman Nezeman.

Zatímco spojenci i domácí vláda v demisi mají jasno a s Evropou čistí ruské ambasády od tamních „diplomatů“, český prezident dál sekunduje Kremlu. Na rozdíl od svého čínského souputníka má totiž žaludek jako kachna a vděčně spolkne i urážku vlastní země. S cukrovkou tak Zeman ztratil poslední zábrany ke zjevné vlastizradě a otevřené kolaboraci s mocností, která má znovu zálusk na repete svých satelitů v Evropě jako za Brežněva.

Ledacos chybí i Zemanovým tuzemským poradcům. Jak to mají s orgány, ví ale nejspíš jen hradní lékař, který od včerejška (sic!) šéfuje jejich Straně práv občanů – Zemanovci. Že poradci Nejedlému doteď chybí půlka životopisu z jeho působení v Rusku, Mynářovi dokonce celá prověrka a Ovčáčkovi testosteron, tu ale ví kdekdo. Dívčí války prezidentova mluvčího, vedené z bezpečí internetu a za zády policejní ochranky, to jenom potvrzují. Slabost pro půlky ale nezná mezí i v podhradí. Třeba na barrandovském vršku. Týden co týden tam prezident trpí samomluvou za asistence televizního univerzála Soukupa. Titán mediální servility tu hltá Zemanovy plivance na všechny oponenty, prezidentovy nevoliče a Českou televizi s nezřízeným apetitem mužika, který si svůj stakan vodky od gosudara a věřitelů musí teprve zasloužit. Který orgán je v tomto případě poloviční a vzbuzuje tak prezidentův soucit jako u Číňana, je přitom nasnadě. Torzo v lebce televizního protějšku Zemanovi nejenže nepřekáží, ale náramně mu vyhovuje. Sebechvála a proruské orgie tu pak logicky ani nezavadí o demokracii, natož o realitu západního světa a sdílené evropské hodnoty.

Jakmile jde o půlky, najde Miloš Zeman pochopení i pro jindy nenáviděné akademiky. Místo vize pro republiku se totiž při kontroverzní prezidentské inauguraci opřel do ČT právě skrz polovičatou analýzu Centra pro mediální studia FSV UK. Analytik Křeček ji tam má – k Zemanově radosti – málem za služku TOP 09. Že jde zjevně o účelový počin někdejšího levicového radikála, který před léty pískotem a pálením kartičky s logem NATO přerušil Havlův projev po podpisu listin o přistoupení země k alianci a pravice jej nejspíš irituje, Zeman raději nezmínil.

Křečkovu zprávu nakonec nepoužila ani Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která si ji bůhvíproč objednala a zaplatila tak za ni zbytečných 300 tisíc korun. Zdrcující kritice zprávu nakonec podrobila i šestice renomovaných sociologů z domácích a zahraničních univerzit. Ta její autory rovnou označila za předpojaté vůči České televizi a TOP 09. V úterý pak Křečkovu zprávu odmítli i poslanci volebního výboru sněmovny. Zeman mlčí.

Osudová záliba v nýmandech, kteří trpí polovičatostí a sami vyhledávají půlky hradního ochránce, izoluje Miloše Zemana den ode dne od reálné domácí i zahraniční politiky a skutečných zájmů vlastního národa. Neduživá pýcha, udržovaná ve lži o přízni všeho lidu a státnickém renomé v širém světě, nabírá zjevně patologický směr. Jak dlouho potrvá, než se z Hradu stane Červený Hrádek a z hlavy státu kůl v plotě, lze zatím jen tušit. Dlouho to nebude.

Právě v této době je nutné bránit nezávislou žurnalistiku. Předplaťte si Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner