Prezident Miloš Zeman v nedělním rozhovoru na TV Blesk hovořil o tématech, jako je případ Heleny Válkové, volba předsedy Pirátské strany a o konfliktu s Íránem.
Zeman k osobě Josefa Urválka řekl: „Poslal na smrt řadu lidí. Předpokládám, že tito lidé byli předtím mučeni, takže o to je to odpornější. A i kdyby paní profesorka Válková s panem Urválkem napsala článek o boji proti kůrovci, tak ten problém není v tom článku, ale v tom spoluautorovi…“
„Paní profesorka měla už jen jeden nešťastný výrok, který bohužel musím připomenout, že za protektorátu se toho tolik nedělo. No tak každý z nás občas pronese nešťastné výroky, ale toto je nešťastný výrok takového kalibru, že si vážím jejího rozhodnutí neucházet se o nominaci…“
Bude ještě rozhodovat o její nominaci? K tomu prezident poznamenal:
„Nemám na co čekat. Jestliže paní profesorka nominaci odmítla, není potřeba ji stahovat… Nevidím důvod, proč by se tam (ve Sněmovně) hlasovalo, jestliže sama nominaci odmítla.“
Zeman dále uvedl: „Včera na plese jsme si sedli s Andrejem Babišem, telefonicky jsme se s ní spojili a oba dva jsme byli toho názoru, že když paní profesorka vystupuje v televizi, myslím Události, komentáře, tak by bylo dobré, aby stažení té nominace oznámila právě v těch Událostech.“
A co kdyby nenalezla dost odhodlání se nominace vzdát? Zakročil by?
„Velmi pravděpodobně ano, ale já si velmi vážím toho, že se té nominace vzdala. Víte, ono kdyby se po těchto informacích hlasovalo ve Sněmovně, tak by stejně neprošla. Tak je rozumné, že se vzdala…, říkám to potřetí.“
Podle Zemana je závažnější ono spoluautorství s Urválkem než její někdejší členství v KSČ. Moderátorka mu připomenula i jeho členství ve straně, na což odpověděl jako vždy, že tam byl dva roky za „pražského jara“ a pak byl vyloučen za nesouhlas s okupací. „Skutečným a významným důvodem je to zlehčování role pana Urválka. Snad jenom v Rusku, v tehdejším Sovětském svazu, tam byl prokurátor Vyšinskij, taky odporný zjev, který napsal knihu, že nejdůležitějším důkazem je přiznání obviněného. No to je přece taková zrůdnost, že pro diktatury, jakou byl ve své době Sovětský svaz, je to skvělý způsob, jak se zbavit politických odpůrců.“
Osobně Válkovou hodnotí takto:
„Ti, kdo četli ten článek, já jsem to tedy nebyl, tvrdí, že v něm samotném není nic špatného. Opakuji ještě jednou, ochranný dohled není sám o sobě špatný. Špatné je jeho zneužívání vůči disidentům. Stejně tak jako zneužívání psychiatrie, ale nikdo nebude protestovat, když nějakého blázna pošlete na psychiatrii. Takže můj vztah s paní profesorkou se po lidské stránce nemění, ale počtvrté opakuji, jsem rád, že se vzdala nominace.“
Pokud jde o možného nového ombudsmana, řekl: „Zaslechl jsem v kuloárech, že Jan Hamáček uvažuje o Kateřině Valachové. I když jsem s ním nedávno obědval, tohle mně ještě neříkal. Ale pokud by s tím za mnou přišel, nic proti tomu. Zaprvé mám Katku rád jako člověka, ačkoliv jsem se s ní pohádal kvůli inkluzi, to se nevylučuje. Zadruhé má spoustu energie, možná až příliš, a konečně zatřetí, vzhledem k jejímu mládí jí nikdo nemůže vyčítat nějakou minulost v době normalizace… Pro mě by byla přijatelná, ale někdo ji musí navrhnout, třeba Jan Hamáček.“
Dostal také otázku, jestli by za těchto okolností měla být Válková vládní zmocněnkyní pro lidská práva. Zeman připustil, že toto by mohl být problém, ale že to není jeho kompetence, nýbrž premiérova.