Zeman lhal o oslabení ODS a úspěchu SPD. ODS přitom získala více mandátů

archiv

Miloš Zeman | FOTO: archiv

Prezident Miloš Zeman okomentoval v televizi Prima volby do krajských zastupitelstev. Zopakoval blahopřání hnutí šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi a poukázal na prohru ČSSD a KSČM. Šokující bylo ovšem Zemanovo sdělení, že Občanská demokratická strana ve volbách oslabila, zatímco Okamurovo SPD posílilo. Později označil v rozhovoru ODS za trpaslíka, který se spojuje s jinými trpaslíky.

Zeman nejprve prohlásil, že ODS ve volbách oslabila, ale pak dodal, že se na její výsledek lze dívat i tak, že v koalicích uspěla, ale je to vlastně podle něj nejisté. Okamurovo extremistické a proruské hnutí Svoboda a přímá demokracie podle Zemana posiluje a je to podle něj třeba brát vážně. SPD má podle Zemana v čele charismatického vůdce, a proto roste. Zeman také zaregistroval úspěch Pirátů a blahopřál jim.

Zemanova analýza neodpovídá realitě. Skutečnost je taková, že Občanská demokratická strana získala tam, kde kandidovala sama, 192 946 hlasů, a tam, kde kandidovala v koalici, se podílela na zisku dalších 213 tisíc hlasů. Okamurovo SPD přitom získalo jen 169 978. Na počet získaných křesel je výsledek ODS srozumitelnější: získala 99 mandátů, zatímco v minulých volbách měla podstatně méně – 76 mandátů. ODS tedy v těchto volbách výrazně posílila. Faktický propad mandátů vládních stran prezident vůbec nezmínil. 

Lítost vyjádřil Zeman nad výsledkem ČSSD, kterou kdysi dovedl k vítězným volbám. Za neúspěchem ČSSD podle Zemana stojí odchod výrazných osobností, jako jsou podle něj Jaroslav Foldyna, Jiří Zimola nebo Miroslav Antl, tedy vesměs politici antievropské a proruské orientace.

Zeman také ostře zaútočil na strany, které tvoří v krajích koalice bez nejsilnějšího hnutí ANO. Prezident to označil za vzpouru neschopných nebo poražených, kteří „vyšachováním vítěze voleb vytvoří splácanou koalici“. Prezident ignoruje, že v krajských volbách voliči rozhodují v poměrném volebním systému, kde vítězem není nejsilnější strana, nýbrž ti, kdo dokáží sestavit většinovou koalici.

Nakonec Zeman označil Senát České republiky za odkladiště neschopných a senátní volby ho prý vůbec nezajímají.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner