Miloš Zeman není demokraticky smyšlející člověk, říká spisovatel a historik Pavel Kosatík

archiv

Demokrati by měli hrát vlastní hru a nezvedat každou Zemanovu pohozenou rukavici. V rozhovoru pro týdeník Dotyk to řekl historik, spisovatel, novinář a scénárista Pavel Kosatík s tím, že Češi budou jednou žasnout, kolik energie ztratili pitváním prezidentových výroků.

Nesouhlasit se podle Kosatíka musí nahlas, proto nelze nad výroky Miloše Zemana pouze mávnout rukou. Mlčení prý nemá žádný hlubší smysl, je prostě jen mlčením. Přesto by ale s prezidentem Zemanem donekonečna nedebatoval.

„Nemá smysl se dohadovat s člověkem, který neuznává základní pravidlo debaty: že se má uznat, pokud je člověk poražen. V tomhle jediném byla třeba ta trapnost s Ferdinandem Peroutkou užitečná: dost lidí si podle mě uvědomilo, že prezident není normálně demokraticky myslící člověk,“ tvrdí spisovatel. Přijde mu prý neuvěřitelné, že něco takového děje v zemi, která měla kdysi v čele T. G. Masaryka.

Když si lidé s přesahem nemůžou pomoci

Kosatík je uznávaným autorem biografických a literárněhistorických knih o novodobé české historii. Napsal mimo jiné několik knih o Ferdinandu Peroutkovi, společně s režisérem Robertem Sedláčkem připravil jako scenárista osmidílný televizní seriál České století.

„Někdy ztratíte iluze, když zjistíte, že to, co se jevilo jako něčí ideál, byla jen ambice. Ale u některých lidí i v ‚hloubce‘ schopnost sebepřesahu zůstává. Nesledují jen svůj zájem, ale jako ten Masaryk, nemůžou si pomoci,“ řekl Kosatík v jednom z dřívějších rozhovorů. Tzv. Pražskou kavárnu pro Dotyk označil za neexistující výmysl: „Pražská kavárna neexistuje, je to floskule, jejímž smyslem je, že termín „lidi, které pokládám za svoje nepřátele“, by zněl od hlavy státu přece jenom hloupě.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner