Miloš Zeman o sobě prozradil jednu důležitou věc. Nic pěkného to o něm ale nevypovídá

Miloš Zeman (Kancelář prezidenta republiky / se svolením autora)

Miloš Zeman | FOTO: Kancelář prezidenta republiky / se svolením autora

Prezident Miloš Zeman o sobě v nedělním rozhovoru pro Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News prozradil jednu docela zásadní věc. Na první poslech jeho výrok může působit celkem nenápadně, ve skutečnosti se však jedná o důležitou zprávu o současné hlavě státu, kterou o sobě jen tak mimochodem sama podala.

Miloš Zeman ve zmíněném rozhovoru dostal otázku, zda trvá jeho názor, že by měl předseda hnutí ANO Andrej Babiš kandidovat na prezidenta, a zda má stále jeho podporu. Zeman na ni odpověděl: „Víte, mě Andrej Babiš poněkud překvapil, protože já bych dostál svému slovu a jako vítězi voleb z hlediska stranického, neboť strana, která se jmenuje ANO, dostala nejvíce hlasů, tak bych samozřejmě ho jmenoval premiérem na první i druhý pokus, který má prezident republiky k dispozici,“ zdůraznil prezident Zeman.

()

Posléze k tomu dodal: „On veřejně prohlásil, že na to nereflektuje, no tak jsem jmenoval premiérem druhého na pásce, což byl pan Fiala. Mimochodem rozdíl mezi ním a Rakušanem byl jedno procento. Rakušan byl třetí. No a od té doby si říkám, že když tedy nemá zájem o funkci premiéra, tak to bude dobrý kandidát na prezidenta, o tom nepochybuji, protože si vážím výsledků jeho vlády. Ale na druhé straně se prokázal jako člověk, který nechce bojovat a který možná i předčasně rezignoval.“

Prezident Zeman tím vlastně přiznal, že kdyby to bylo na něm a šéf hnutí ANO Andrej Babiš by se premiérem od něj nechal jmenovat, cesta k nové vládě s důvěrou poslanecké sněmovny by byla mnohem lopotnější, klopotnější a zdlouhavější, než by to bylo nutné a než tomu nakonec také bude.

Miloši Zemanovi na tom ale pravděpodobně vůbec nesejde. Důležité pro něj není to, kdy začne vládnout kabinet s důvěrou, nýbrž aby to byla taková vláda, která je mu co nejbližší. Díky tomu, že byl premiérem jmenován předseda občanských demokratů Petr Fiala a lídr koalice SPOLU, nestojí už nic v cestě tomu, aby dolní komora parlamentu v lednu Fialově vládě vyslovila důvěru.

Kdyby Andrej Babiš přistoupil na to, že ho prezident Zeman na první i druhý pokus jmenuje předsedou vlády, vše by se táhlo výrazně déle a těžko odhadnout, kdy přesně bychom se kabinetu s důvěrou v takovém případě vlastně dočkali.

Poslední významná porážka Miloše Zemana

Když Miloš Zeman naznačuje, že Babiš měl bojovat a neměl předčasně rezignovat, neříká tím nic jiného, než že se předseda hnutí ANO měl pokusit rozložit současnou vládní pětikoalici, která má v poslanecké sněmovně 108 poslanců. Nezdá se pravděpodobné, že by se mu to podařilo.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Koalice SPOLU vyhrála volby a jen těžko by se vzdala své ambice mít předsedu vlády a stejně tak jejich společný záměr vytvořit pětikoalici s Piráty a Starosty byl předem daný a jediné, co by ho mohlo zhatit, by bylo, kdyby neměli dohromady většinu v dolní komoře.

Přeci jen situace po sněmovních volbách v roce 2017, kdy sociální demokracie původně nechtěla jít s hnutím ANO do vlády, ale nakonec se Andreji Babišovi právě společně s prezidentem Zemanem podařilo ji tam nalákat, je úplně jiná než ta letošní.

Na ničem z toho ovšem Miloši Zemanovi zřejmě nezáleží. Vzhledem k tomu, že mu však Andrej Babiš dal košem, tak se pozornost prezidenta Zemana pragmaticky stáčí k něčemu jinému, a to je volba jeho nástupce na post hlavy státu. Zeman zde dlouhodobě tlačí šéfa hnutí ANO Babiše, což zopakoval i v citovaném rozhovoru.

Je pravděpodobné, že pokud Miloši Zemanovi nevyšlo z Babiše udělat znovu premiéra, učiní všechno pro to, aby se Andrej Babiš stal prezidentem republiky. S tím je třeba počítat a rozhodně není radno v tomto ohledu Zemana podceňovat. Klidně se ale může ukázat, že současná hlava státu v tomto ohledu vsadila na špatného koně. Kdyby tomu tak bylo, šlo by přeci jenom o docela významnou poslední porážku Miloše Zemana. A stát se to může, nikoli kvůli tomu, že Andrej Babiš bude málo bojovat či předčasně rezignuje, nýbrž protože ve skutečnosti možná tak docela nezapadá do představ občanů České republiky o naší hlavě státu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]