Miloš Zeman ohlásil, že jde ekonomika dolů a končí mejdan. Babišův mejdan také?

Miloš Zeman a Andrej Babiš (ČTK)

Miloš Zeman a Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Prezident Zeman oznámil Čechům, že mejdan skončil, neboli dobře už bylo. Sdělil to na setkání s českými velvyslanci a chtěl je tím vybídnout k vyšší aktivitě v oblasti ekonomické diplomacie. Jenže tím obrátil pozornost k něčemu, co ani nechtěl. Je to totiž  jeho favorizovaná vláda, která není ani v nejmenším připravená na ohlašované ekonomické těžkosti.

Žádná ekonomická diplomacie nemůže vyřešit podstatu věci, totiž ekonomický útlum, který chronicky střídá v ekonomickém cyklu období růstu. To je úlohou vlády a nikoli diplomatů. Miloš Zeman opakovaně vyzdvihoval Andreje Babiše jako jediného a nesporného lídra, který má vládu vést. A to navzdory lustračnímu zákonu, trestnímu stíhání pro dotační podvod a konfliktu zájmů.  Kdyby se Zeman držel platných pravidel a základních morálních principů, tak by Babiš nebyl předsedou vlády. Zeman ho ale opakovaně do funkce prosadil.

Na Andreji Babišovi ale není ale krajně problematické jen to, že nesplňuje nároky na vrcholného politika po stránce zákonných a etických norem. On ani nepředstavuje žádnou ekonomickou koncepci. Jeho hnutí chce být pro všechny a nevymezuje se ani vpravo a ani vlevo na politickém spektru. Tomu odpovídá i to, že u tohoto hnutí nelze odhadnout, jak se postaví k zásadním ekonomickým otázkám, protože nepředstavuje vůbec žádný pohled na úlohu státu v ekonomice.

Vláda může čelit ekonomickým potížím třeba důrazem na zdravé rozpočty, šetřením či podporou individuální ekonomické aktivity občanů. Nebo může masivně investovat do modernizace země, aby stimulovala růst. To je věcí jednotlivých koncepcí, které vychází z obecnějších hodnotových principů. Babišova vláda ale tvrdí, že dělá všechno a přitom pouze korumpuje potenciální Babišovy voliče. Tváří v tvář možným ekonomickým potížím je zcela bezradná.

Je pěkné, jak Miloš Zeman téměř marxisticky klade stálý důraz na ekonomiku. Měl se však hlavně zabývat hájením pravidel a místo toho je boří. Když tolik mluví o ekonomice, tak by neměl zapomenout na to, že výrazně přispěl k nastolení vlády, která není v ekonomice kompetentní. Jinak by se ani nemohla opírat o komunistickou stranu. Kdyby to byla vláda s inteligentní ekonomickou koncepcí, tak by ji žádný komunista nemohl podpořit.

Uvidíme, jestli mejdan skončil. Nepřejeme si ani trochu ekonomické problémy. Jestli ale skutečně směřujeme k recesi, tak především skončí mejdan Andreje Babiše a Miloše Zemana.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]