Miloš Zeman plánuje další cestu do Ruska. České podnikatele popouzí proti sankcím

Eric Drooker

Prezident Miloš Zeman chce ještě letos nebo příští rok znovu navštívit Rusko. Řekl to na setkání lídrů českého exportu. Zeman tvrdí, že po zrušení ekonomických sankcí vůči Rusku budou mít čeští podnikatelé v zemi dobrou pozici. Na příští rok plánuje prezident také cestu do Vietnamu a Indie, které považuje za perspektivní trhy.

„V geologicky dohledné době určitě ano, pokud jde o dobu lidského života, určitě ano a zda to bude tento, nebo příští rok, to se uvidí,“ prohlásil prezident na dotaz, zda podnikatelé mohou počítat s jeho cestou do Ruska.

Zeman byl na státní návštěvě v Moskvě loni v květnu. Jeho cesta tehdy vyvolala rozporuplné reakce, protože uvažoval také o účasti na vojenské přehlídce k výročí konce druhé světové války. Na tribuně na Rudém náměstí se ale nakonec neobjevil. Hrozilo totiž, že by si svůj výlet musel zaplatit ze svého jako soukromou cestu. S ruským prezidentem Vladimirem Putinem se pak Zeman znovu setkal během své zářijové návštěvy v Číně. Reciproční Putinova návštěva v Česku se v době Zemanova mandátu zatím neuskutečnila. Lze totiž předpokládat, že by vzbudila nevoli a protesty značné části české veřejnosti.

Zeman tvrdí, že se v Evropě postupně začíná měnit názor na protiruské sankce, které přijal Západ kvůli ukrajinské krizi. Doložil to výrokem francouzského ministra hospodářství Emmanuela Macrona, který v neděli řekl, že Francie by ještě letos v létě chtěla sankce zrušit.

Evropská unie zavedla hospodářské sankce vůči Moskvě v březnu 2014 kvůli anexi Krymského poloostrova a vedení války na východní Ukrajině. V prosinci EU rozhodla o prodloužení sankcí o dalších šest měsíců.

„Lze doufat, že po zrušení sankcí náš postoj v minulé době vytvoří dobré podnikatelské klima v této oblasti,“ prohlásil Zeman o údajných šancích českých podnikatelů na ruském trhu. Zejména kvůli Zemanově proruské rétorice a šíření putinovské propagandy nebyla České republika vnímána jako jednoznačný zastánce tvrdého postoje vůči Kremlu.

Prezident doplnil, že současné problémy ruské ekonomiky podle jeho názoru nejsou způsobeny sankcemi, ale klesající cenou ropy, která je hlavním vývozním artiklem Moskvy.

Další cesty, na které přizve také podnikatelské delegace, chce Zeman v budoucnu podniknout do Vietnamu a Indie, které považuje za perspektivní trhy. Letos má v plánu také cestu do Latinské Ameriky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články