Miloš Zeman se opět nechce omluvit za svůj výrok. Spor bude pokračovat

Miloš Zeman  (ČTK)

Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Spor Zdeňka Šarapatky, bývalého poradce dnešního prezidenta Zemana, o důvody dávné výpovědi bude pokračovat. Rakovnický soud sice již rozhodl, že se Zeman má omluvit, ale prezident se podle slov svého advokáta proti tomuto rozhodnutí odvolá.

„Odvolávat se budeme určitě, neboť nebyl zjištěn skutkový stav věci, aby bylo možné objektivně rozhodnout. Podrobná argumentace bude samozřejmě vycházet z písemného odůvodnění rozhodnutí o vyhovění žalobě,“ uvedl podle serveru Seznam Zprávy prezidentův advokát Nespala.

Rakovnický soud totiž již vyhotovil a rozeslal písemný rozsudek, a tak Miloši Zemanovi začala běžet lhůta pro odvolání.

Spor odstartoval Zemanův výrok ve vysílání Televize Barrandov, kdy v listopadu 2017 prohlásil, že Zdeňka Šarapatku vyhodil pro neschopnost. Jenže jeho poradce odešel z úřadu vlády v době, kdy byl Zeman premiérem, po vzájemné dohodě.

Zdeněk Šarapatka následně požadoval po Zemanovi omluvu. Soudy se sporem zabývaly a rozhodly, že se omlouvat musí ministerstvo financí, protože podle tehdejšího výkladu nešlo prezidenta přímo žalovat za výrok, který souvisí s výkonem jeho funkce. Ústavní soud však předchozí rozhodnutí soudů zrušil, protože Zemanův výrok s výkonem prezidentské funkce nijak nesouvisel, a bylo tedy nutné žalovat přímo jeho.

(Týdeník FORUM)

Spor se vrátil k Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který loni v říjnu žalobu na ochranu osobnosti zamítl z procesních důvodů. Nová žaloba, kterou Zdeněk Šarapatka následně podal na Zemana k rakovnickému okresnímu soudu, skončila výrokem, že Zeman svým prohlášením do Šarapatkových osobnostních práv zasáhl.

V minulosti Zeman prohrál kvůli svým výrokům již několik soudů, a musel se tak omlouvat například vnučce Ferdinanda Peroutky za lživé tvrzení o Peroutkově kladném vztahu k Hitlerovi, novináři Ivanu Brezinovi za nařčení, že za úplatu psal články na podporu dostavby jaderné elektrárny v Temelíně, bývalému poslanci za ČSSD Jozefu Wagnerovi za dehonestující prohlášení, že Wagnera „nechtěli do svých řad přijmout ani komunističtí poslanci“, bývalému místopředsedovi ODS Miroslavu Mackovi za výrok, že vytuneloval Knižní velkoobchod. V některých případech však rozhodnutí soudu ignoroval, a byl tak odsouzen ještě k pokutě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články