Miloš Zeman se pustil do šéfa České televize. Měl by skončit, vzkázal

Prezident Miloš Zeman  (repro FTV Prima)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: repro FTV Prima

K současné situaci v Radě České televize se ve čtvrtek vyjádřil také prezident Miloš Zeman. Odvolání dozorčí komise na návrh radní Hany Lipovské je podle něj v pořádku. Pustil se také do současného generálního ředitele veřejnoprávního média Petra Dvořáka. Podle Zemana by měl skončit, řekl v rozhovoru pro Parlamentní listy.

Poté co se do České televize pustil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, dění na Kavčích horách okomentoval také Miloš Zeman. Podle něj se neděje nic, co by mělo veřejnost znepokojovat. „Znepokojuje to určité mediální kruhy a možná vedení České televize. V každém případě je to v naprostém pořádku. Jde o pravomoc Rady ČT, a jestliže se tak rozhodla, dokonce velkou většinou hlasů, pak je to potřeba respektovat,“ okomentoval Zeman v rozhovoru pro Parlamentní listy odvolání dozorčí komise.

Jiří Ovčáček v katedrále sv. Víta (repro TV NOE)

Rada České televize dozorčí komisi odvolala minulý týden na návrh Hany Lipovské. Podle místopředsedy rady Pavla Matochy měla vážné výhrady k práci komise jako poradního orgánu rady. Tato slova však odmítl dosavadní předseda komise Jiří Staněk. „Za celou dobu mého působení Rada ČT nevyjádřila Dozorčí komisi zásadnější nespokojenost, v zápisech z jednání Rady za posledních jedenáct let nenajdete jedinou výtku k činnosti,“ ohradil se v rozhovoru pro Info.cz.

Podle Staňka si nyní může Rada s televizí dělat, co chce, a klidně se může dohodnout na odvolání generálního ředitele. Že by se měl současný šéf ČT obávat, potvrzují i další slova prezidenta Zemana. Na dotaz, zda by měl Petr Dvořák ve funkci skončit, odpověděl, že ano. „Ale o tom nebudu rozhodovat já, ale právě Rada České televize,“ vzkázal.

Do ředitele Dvořáka se pak Zeman pustil i kvůli problémům s přímým přenosem ze jmenování nového ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). „Česká televize měla několik technických průšvihů. Vzpomínám si dokonce, že jednou to bylo i 28. října. Když se mě ale ptáte na můj vztah k řediteli Dvořákovi, tak bych si přál, aby jakýkoli ředitel měřil stejným metrem,“ dodal prezident v rozhovoru.

Výpadek signálu při vysílání projevu Miloše Zemana u příležitosti jmenování nového ministra zdravotnictví Blatného však už dříve ředitel Dvořák vysvětloval. „Je lež, že Česká televize profesionálně selhala, když jí Hrad nedovolil významnou událost – jmenování ministra – natočit a odvysílat vlastními prostředky,“ ohradil se tehdy šéf veřejnoprávní televize s tím, že ČT musela přenos přebírat od ČTK.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]