Miloš Zeman: Skutečně děsivých deset let

Prezident Miloš Zeman s první dámou Ivanou (ČTK)

Prezident Miloš Zeman s první dámou Ivanou | FOTO: ČTK

Přinášíme přehled toho, co končící prezident prováděl, když seděl na Pražském hradě. On i jeho toxické okolí funkcí hlavy státu nepředstavitelným způsobem devalvovalo.

Opilý u korunovačních klenotů
Korunovační klenoty se pro veřejnost vystavují jen při vybraných příležitostech. Na ceremonii nesmí chybět ani prezident republiky. Miloš Zeman tam ale dorazil rovnou z ruské ambasády tak opilý, že se sotva držel na nohou. Celou věc zaznamenala i světová média a trapas byl završen tím, že Zeman i jeho lidé tvrdili, že nejde o opilost, ale o chřipku.

Hitler je gentleman
Že se Zeman rád chlubí tím, že má skvělou paměť, ovšem není to ani trochu pravda, to je známá věc. Když ve veřejném projevu pronesl, že novinář Ferdinand Peroutka napsal článek s titulkem „Hitler je gentleman“, byla to jedna z jeho lží. Peroutkova vnučka Terezie Kaslová se soudila se Zemanem několik let a soud vyhrála. Zeman doteď nebyl schopen přiznat chybu.

(Ne)vyznamenání pro Bradyho
Jiří Brady byl muž, který si prošel hned dvěma koncentračními tábory, dlouhá léta pak pomáhal emigrantům a zasazoval se o lidská práva. Zeman nejprve slíbil, že mu udělí vyznamenání, když se ale Bradyho vzdálený příbuzný Daniel Herman setkal s dalajlamou, nechal prezident Bradyho ze seznamu vyznamenaných vyškrtnout. Pan Brady v roce 2019 zemřel. Zdaleka ale nešlo o jediný skandál kolem vyznamenání, Zeman běžně rozdával metály estébákům, dezinformátorům či komunistům.

Uzavření Pražského hradu
Již několik let je areál Pražského hradu obehnán kontrolami, řada míst je nepřístupná a každý, kdo se tam chce dostat, musí projít nedůstojnou kontrolou a stát dlouhou frontu. Zemanovo okolí si Hrad v podstatě zprivatizovalo a znemožnilo občanům jít tam alespoň na procházku bez problémů. Je to jedna z věcí, u níž se očekává velká změna po nástupu nové hlavy státu.

Když je prezident sprostý hulvát
Miloš Zeman by své chování možná označil za žoviální, ve skutečnosti je ale buran, který nejde daleko pro sprosté slovo. Za všechny jmenujme situaci, kdy ve veřejnoprávním rozhlase v pořadu Hovory z Lán použil slovo k*nda, poté…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články